Elastin kökenli peptit zincirlerinin yapısal geçişlerinin incelenmesi
Investigation of the conformational transitions of elastin-based peptide chains
- Tez No: 258734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN ARKIN OLĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Elastin kökenli polipeptitler olarak bilinen (VPGXG)n polipeptitleri, farklı biyolojik, biyomekanik, biyokimya ve biyofizik özellikleri ile doku mühendisliğinde başta doku, mikrotüp ve nanotüp olmak üzere birçok alanda biyomateryal üretimine uygun yapıları ile dikkat çekmektedir. Bu nedenle, bu tür peptitlerin yapısının anlaşılması önem arz etmektedir.Bu amaçla, çalışmamızda elastin kökenli polipeptitlerin yapısal özellikleri bilgisayar simülasyonları yöntemiyle incelenmiştir. Simülasyonlarımız, genelleştirilmiş küme ailesinin en güçlü algoritmalarından olan multikanonik algoritma ile gerçekleştirilmiştir. Multikanonik yöntem katı halden biyofiziğe çok geniş uygulama alanına sahiptir.Çalışmamızın ilk kısmında, n=1 alınıp X aminoasiti değiştirilerek aminoasitlerin hidrofobisite skalası oluşturulmuş, ardından farklı solüsyonlarda termodinamik büyüklükler hesaplanmıştır. Son olarak, n=1, 2, 3 seçilerek küçük moleküllerden büyüklere geçişte yapısal özelliklerdeki farklılıklar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
(VPGXG)n polypeptides known as elastin-like polypeptides with different biological, biomechanical, biochemical and biophysical properties stand out suitable structures appropriate for production of several biomaterials, in the first instance, tissue, microtube and nanotube in tissue engineering. Therefore, understanding the structural properties of such peptides comes into prominence.For this purpose, structural properties of elastin-like polypeptides have been investigated by computer simulation methods in our study. Our simulations have been carried out by multicanonical algorithm, the most powerful algorithm in generalized ensemble family. Multicanonical method has a wide range of application area from solid state to biophysics.By taking n=1 and changing aminoacid X, hydrophobicity scale has been established in the forepart of our study, afterwards the thermodaynamical quantities have been determined in different solvents. Finally, by choosing n=1, 2, 3 structural properties have been determined when progression from small molecules to larger ones.