Bazı bacillus izolatlarının siklodekstrin glukanotransferaz enziminin saflaştırılması ve karakterizasyonu
Purification and characterisation of cyclodextrin glucanotransferase from some bacillus isolates
- Tez No: 258780
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, topraktan izole edilen bir Bacillus izolatı ve Bacillus macerans ATCC 8244 suşunun siklodekstrin glukanotransferaz (SGTaz) enzim aktiviteleri kıyaslanmıştır. Bakterilerin çoğalmaları ile ilgili çalışmalarda, Bacillus macerans ATCC 8244 suşu ve K izolatının logaritmik çoğalmalarını sırası ile inkübasyonun 48. ve 25. saatinde tamamladıkları anlaşılmıştır. Çoğalma sırasında oluşan en yüksek SGTaz aktivitesinin Bacillus macerans ATCC 8244 suşunda çoğalmaının 65. saatinde 0.100 U/ml, K izolatında ise 48. saatinde 0.048 U/ml olduğu belirlenmiştir. Enzimlerin optimum sıcaklık ve pH değeri her iki bakteri içinde 60°C ve pH 6 olarak bulunmuştur. 90°C'de 1 saat inkübasyondan sonra Bacillus macerans ATCC 8244 enzim aktivitesinin % 36'sını ve K izolatının ise % 53'nü kaybettiği belirlenmiştir. Bacillus macerans ATCC 8244 en yüksek SGTaz aktivitesini karbon kaynağı olarak mısır nişastası, azot kaynağı olarak NH4NO3 içeren besiyerinde, K izolatı ise karbon kaynağı olarak patates nişastası, azot kaynağı olarak (NH4)2SO4 içeren besiyerinde gösterdiği anlaşılmıştır. Üretim besiyerinin santrifüjlenmesiyle elde edilen kaba enzim sıvına 10 mM Hg+2 iyonu ilavesi ile SGTaz aktivitesinin Bacillus macerans ATCC 8244 suşu ve K izolatında sırası ile % 90 ve % 94 oranında azaldığı belirlenmiştir. Yapılan enzim saflaştırma çalışmalarında, her iki bakteri örneğinin SGTaz enzimi ortama ilave edilen % 55-80 oranındaki amonyum sülfat ile çöktürülmüş ve daha sonra uygulanan diyaliz işlemi ile Bacillus macerans ATCC 8244 SGTaz enziminin % 26.56, K izolatının SGTaz enziminin ise % 28.24 verim ile saflaştırılabildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, cyclodextrin glucanotransferase (CGTase) activities of Bacillus macerans ATCC 8244 and a Bacillus isolate (K) isolated from soil were compared. In the studies of proliferation of bacteria, it has been realized that Bacillus macerans ATCC 8244 and isolate K have completed their logarithmic growth in 48th and 25th hours of incubation, respectively. The maximum CGTase activities during the growth were established as 0.100 U/ml at 65th hour for Bacillus macerans ATCC 8244 and 0.048 U/ml at 48th hour for the isolate K. The optimum temperature and pH values for enzymes have been found as 60°C and pH 6 for both microorganisms. After 1 hour of incubation at 90°C, Bacillus macerans ATCC 8244 has lost 36 % of its enzyme activity and isolate K has lost 53 % of its enzyme activity. Bacillus macerans ATCC 8244 exhibited maximum CGTase activity in the medium that contains corn starch as the carbon source, NH4NO3 as the nitrogen source, while the isolate K exhibited maximum enzyme activity in the medium that contains potato starch and (NH4)2SO4. Enzyme activities were decreased 90 % for Bacillus macerans ATCC 8244 and 94 % for the isolate K by addition of 10 mM Hg+2 ions to the enzyme solution obtained by centrifugation of enzyme production medium. In the studies of purification of enzymes, CGTase from both microorganisms was precipitated by % 55-80 ammonium sulfate and CGTase from Bacillus macerans ATCC 8244 was purified with a yield of 26.56 %, CGTase from the isolate K was purified with a yield of 28.24 % by process of dialysis applied after precipitation.