Bazı yerel bacillus thuringiensis izolatlarının vip3 proteinlerinin karakterizasyonu, formülasyonu ve insektisidal aktivitesinin belirlenmesi
Characterization, formulation and determination of insecticidal activity of vip3 proteins from some local bacillus thuringiensis isolates
  1. Tez No: 935777
  2. Yazar: EBRU GÜNEY AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM SEZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Entomopatojenik bir bakteri olan Bacillus thuringiensis, ekonomik açıdan önemli olan birçok tarımsal zararlıya karşı Vejetatif İnsektisidal Protein (VİP) üretmektedir. Bu tez çalışmasında B. thuringiensis izolatlarında (21 adet) Vip3 proteinin varlığı araştırıldı ve beş tanesinde vip3 geninin varlığı tespit edildi. Bu gen bölgelerinin tam uzunluktaki baz sıraları belirlendi ve filogenetik analizi yapıldı. Eca10, Spodoptera littoralis larvaları üzerinde en yüksek insektisidal aktiviteye sahip Vip3 proteini üreticisi suş olarak belirlendi. Bu proteini üreten gen bölgesi pET-28a(+) vektörüne klonlandı. İfade edilen protein saflaştırıldı ve doz denemeleri gerçekleştirildi. Vip3 proteininin S. littoralis üzerindeki ölüm oranı 200 ng'da %73,3 ve yarı letal konsantrasyonu (LC50) 94,166 ng olarak tespit edildi. Sonrasında Vip3 proteininin bazı fizyolojik özellikleri (farklı pH, sıcaklık ve çeşitli tuz solüsyonları) test edildi. Daha sonra Vip3 bazlı protein formülasyonu geliştirildi ve formülasyonun S. littoralis üzerindeki LC50 değeri, 167,42 ng olarak belirlendi. Son olarak saflaştırılmış Vip3 ve Cry proteinleri arasındaki etkileşim araştırıldı ve sinerjik bir etki tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The entomopathogenic bacterium Bacillus thuringiensis produces Vegetative Insecticidal Proteins (VIPs) that are effective against many economically important agricultural pests. In this study, the presence of the Vip3 protein was investigated in B. thuringiensis isolates (21 isolates in total) and the vip3 gene was detected in five of them. The full-length nucleotide sequences of these gene regions were determined and phylogenetic analysis was performed. Among them, strain Eca10 was identified as the Vip3 protein producer with the highest insecticidal activity against Spodoptera littoralis larvae. The gene region producing this protein was cloned into the pET-28a(+) vector. The expressed protein was purified and dose-response experiments were performed. The mortality rate of Vip3 protein in S. littoralis was determined to be 73.3% at 200 ng, and the semi-lethal concentration (LC50) was calculated to be 94.166 ng. Subsequently, some physiological properties of the Vip3 protein (different pH values, temperature conditions and different salt solutions) were tested. Subsequently, a protein formulation based on Vip3 was developed and the LC50 value of the formulation on S. littoralis was determined to be 167.42 ng. Finally, the interaction between purified Vip3 and Cry proteins was investigated and a synergistic effect was found.