Farklı sıcaklıklarda ve basınçlarda çalışan bir kurutucu tasarımı ve değişken kurutma parametrelerinin araştırılması
Design of a drying machine working at different temperatures and pressures and investigation of variable drying parameters
  1. Tez No: 258793
  2. Yazar: ERKAN DİKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL YAKUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Zaman ve enerji, kurutma işleminde önemli faktörlerdir. Teknolojik yenilikler sayesinde, kurutucuların tasarımı ve çalışma yöntemleri gelişmiştir. Günümüzde az yer kaplayan, modüler olan, kısa sürede ürün kurutabilen, az enerji harcayan ve kurutulan ürünün kalitesini iyileştiren kurutucular geliştirilmeye çalışılmaktadır.Bu çalışmada, ağacın işlenmesi sonucunda elde edilen keresteleri vakumlu kurutma yöntemiyle kurutabilecek bir fırın tasarlanmıştır. Vakumlu kurutma fırınının ideal şartlarda çalışması, PLC otomasyon sistemi ile sağlanmıştır. Otomasyon sistemi için kereste kurutma yazılımı geliştirilmiştir. Kurutma sıcaklıklarına, çalışma basınçlarına ve vakumda bekleme sürelerine göre toplam dokuz deney yapılmıştır. Ortalama bağıl nemi % 45 olan keresteler, bağıl nemi % 8'e düşene kadar kurutulmuştur. Deneylerin her birinin kurutma süreleri 40~50 saat arasında gerçekleşmiştir. Yapılan deneylerde, PLC ve data-logger cihazları kurutma süresi boyunca veri kaydetmişlerdir. Kurutma fırınında bulunan cihazların ve genel kurutma sisteminin çalışma verimleri ve ekserjileri hesaplanmıştır. Sonuç olarak; çam cinsi keresteleri vakumlama yöntemiyle kurutmak için fırının kurutma sıcaklığı 50 oC, çalışma basıncı 0.80 bar ve vakumda (0.25 bar) bekleme süresi 10 dakika olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Time and energy are important factors in drying process. Design and working methods of dryers have developed by means of technological innovation. Today, dryers which are compact, modular, products that can dry in a short time, less energy-consuming and improve the quality of the dried product are trying to develop.In this study, a kiln which can be dry the timbers processed by vacuum drying method is designed. Working of the vacuum drying kiln in ideal conditions is provided with PLC automation system. A software for automation system has been developed. Total nine experiments are made according to the drying temperatures, the operating pressure and the waiting time in vacuum. The timbers which have relative humidity on the average 45% has dried until the relative humidity dropped to 8%. Drying time of the each experiment has been realized between 40 ~ 50 hours. In the experiments, PLC and data-logger device has recorded the data during the period of drying. Work efficiency and exergy of devices of the dry kiln and of the general dry system were calculated. Consequently, ideal operating conditions to dry the pine timbers by vacuum method are identified that 50 oC for the drying temperature of kiln, 0.80 bar working pressure and 10 minutes as a waiting time in vacuum (0.25 bar).