Peyniraltı suyundan ultrafiltrasyon yöntemi ile ?-laktoalbumin eldesi
Seperation of ?-lactalbumin from whey using ultrafiltration
  1. Tez No: 258792
  2. Yazar: TUĞBA DEDEBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜBEYDE ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Peyniraltı suyu, peynir veya kazein üretiminde kazeinin çöktürülmesi sonucu elde edilen laktoz, mineral madde, vitamin, süt yağı ve çözünebilir proteinlerce zengin bir üründür. Bunların içinde serum proteinleri önemli bir kısmı oluşturmaktadır. Peyniraltı suyunda bulunan serum proteinleri süt proteinlerinin yaklaşık olarak %20'sini oluşturmaktadır. En önemli serum proteinleri ß-laktoglobulin (ß-LG), ?-laktoalbumin (?-LA), serum albumini ve immunoglobulinlerdirBu çalışmada, Balıkesir ve Isparta il ve ilçelerinde faaliyet gösteren 8 adet süt işletmesinden alınan 15 adet peyniraltı suyunun kimyasal özellikleri belirlenmiş ve ?-LA izolasyonu için ultrafiltrasyon işlemleri yapılmıştır. Ultrafiltrasyon(UF) işlemi için 10 kDa, 30 kDa, ve 100 kDa olan PES membran ve 30 kDa`luk Hidrosart membran kullanılmıştır. Membrandan geçirilen peyniraltı sularının ?-LA miktarları ters faz yüksek basınçlı likit kromotografi (HPLC) cihazı ile belirlenmiştir. Filtratların protein profilleri SDS-PAGE ile doğrulanmıştır.Örneklerin kimyasal analiz sonuçları kuru madde oranları % 3.673?13.795, pH 4.0?6.0, yağ % 0.1?1.6, kül %0.2-0.8, protein % 0.1-0.8 ve protein olmayan azot (NPN) 0.006-0.034 arasında değişim göstermiştir.PES ve Hidrosart membranlar kullanılarak yapılan UF işleminde ?-LA` nin ayrımı için en iyi membran tipinin Hidrosart membran olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Whey is the liquid material rich in lactose, mineral component, vitamin, milk fat and soluble proteins which is derived by precipitating casein during the production of cheese or casein. whey proteins are constituted as an essential part of those soluble proteins. The whey proteins presented in whey forms approximately 20% of milk proteins itself. The most important whey proteins are ß-lactoglobulin (ß-LG), ?-lactoalbumin (?-LA), bovine albumin and immunoglobulin.In this study, the chemical properties of 15 whey samples which were taken from 8 different dairy factory plants operating in Balıkesir and Isparta were determined and ultrafiltration processes were held for ?-LA isolation. For this ultrafiltration process, PES membrans with 10 kDa, 30 kDa and 100 kDa pore sizes and Hydrosart membran with 30 kDa pore size were used. The amount of ?-LA of whey samples that were got through from membran were determined by using reversed phase high pressure liquid chromatography (RP-HPLC). The protein profiles of filtrates were verified with SDS-PAGE.The results of the chemical analysis showed variations between these values of dry matter rates % 3.673?13.795, pH 4.0?6.0, fat % 0.1?1.6, ash %0.2-0.8, protein % 0.1-0.8 and non-protein-nitrogen (NPN) 0.006-0.034. Hydrosart membran was indicated as the most effective mebran type through the ultrafiltration process by using PES and Hydrosart membrans for isolation of ?-LA.