Polisiklik aromatik hidrokarbonlardan benzo[a]piren ve 7,12-dimetilbenz[a]antrasen'in kalem grafit elektrot kullanarak adsorptif sıyırma voltametrisi yöntemiyle redoks özelliklerinin incelenmesi ve miktar tayini
The investıgatıon of redox behaviours and quantity determınatıon of benzo [a] pyrene and 7,12 dimethylbenz[a]anthracene from polycyclic aromatic hydrocarbon compounds using pencil graphite electrode by adsorptive stripping voltammetry
  1. Tez No: 258838
  2. Yazar: ERTUĞRUL KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHRE ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Benzopiren (BaP) ve 7,12-Dimetilbenz[a]antrasen (DMBA) uzun süredir çok güçlü karsinojenler olarak bilinen ve üzerlerinde çok yaygın olarak çalışılan polisiklik aromatik hidrokarbon (PAH) bileşiklerindendir. İlk olarak susuz ortamda camsı karbon ve kalem grafit elektrotlar üzerinde BaP ve DMBA'nın elektrokimyasal yükseltgenmesi dönüşümlü voltametri ile çalışılmıştır. pH 2.0-9.0 aralığındaki sulu çözeltilerde tek kullanımlık kalem grafit elektrot üzerinde adsorptif sıyırma aktarım voltametrisinin kullanımına özel ilgi gösterilmiştir. Destek elektroliti pH'sinin, biriktirme süresinin, biriktirme geriliminin ve diğer değişkenlerin elektrot yanıtına etkisi incelenmiştir. Kare-dalga sıyırma tekniği kullanılarak asetat tamponu pH 4.8 içerisinde bileşikler çok iyi belirmiş voltametrik yanıt vermişlerdir (BaP ve DMBA için sırasıyla +0.7 ve +0.6 V sabit gerilimde 180 ve 360 s süreyle biriktirme uygulanarak). Redoks işlemi 0.027 ?M (6.82 ?g L-1) ve 0.194 nM (49.7 ng L-1) gözlenebilirlik sınırları ile BaP ve DMBA derişimlerini tayin etmek için kullanılmıştır. Deneyin idrar örneklerindeki uygulaması da çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Benzo[a]pyrene (BaP) and 7,12-Dimethylbenz[a]anthracene (DMBA), are widely studied polycyclic aromatic hydrocarbons (PAHs) that have long been recognized as very potent carcinogens. Initially, the electrochemical oxidations of BaP and DMBA at the glassy carbon and pencil graphite electrodes in non-aqueous media was studied by cyclic voltammetry. Special attention was given to the use of adsorptive stripping transfer voltammetry on disposable pencil graphite electrode in aqueous solutions over the pH range of 2.0-9.0. The response was characterized with respect to pH of the supporting electrolyte, pre-concentration time and accumulation potential. Using square-wave stripping mode, the compounds yielded well-defined voltammetric responses in acetate buffer, pH 4.8 (a pre-concentration step being carried out at a fixed potential of +0.70 and +0.6 V for 180 and 360 s of BaP and DMBA, respectively). The redox processes could be used to determine BaP and DMBA concentrations with detection limits of 0.027 ?M (6.82 ?g L-1) and 0.194 nM (49.7 ng L-1) for BaP and DMBA, respectively. The applicability to assay of spiked human urine samples was also illustrated.