XVI.yüzyıla ait Alaiyye Sancağı Mufassal Tahrir defterinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 25884
  2. Yazar: M.ALİ HACIGÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET XVI. yüzyılda Alâiyye'de yaşayan halk (Reaya) tanm ve hayvancılıkla uğraşıyordu. Öşr-i otlak, resmi-i ağnam, öşr-i hayme, diğer vergiler yanında göze çarpacak kadar çoktu. Halkın temel gıda maddesi olan arpa ve buğday en fazla üretimi yapılan üründür. Bunun pamuk (penbe) sisam, harnûb (keçi boynuzu) vs. üretimi takip ediyordu. Nüfus ise diğer sancaklara göre daha azdı. Bunun başlıca sebebi ise Alâiyye'yi içanadolu'ya bağlayan kısa bir yolun olmaması ve geniş yerleşimlerinin bulunmaması, önemli merkez yollar üzerinden geçmemesiydi. 178
Özet (Çeviri)
SUMMARY Alâiyye (Coracesium) had become a very important center beca use of its goegraphic place. In ancient times, it had become a protected phace of priates. As for in seljukid period, Alâiyye has become the Wihter quarters of the capital and the first foundation of navigation has been laid down by the dockyard constructed in here. Commercial activity has reached the highest level in Alâiyye. However, Alaiyye has had a weakness, which was the rise of the Tourus Mountains just at the behind of it. This also has resulted in regression of commercial activity after Seljukids. As for in Ottoman period, Alâiyye had been in difficulty because of the conquest of Istanbul and its distance to the important trade ro utes. While most of its people were dealing with agriculture, some of them were living semi nomadic life around the district (sancak) As nati ves of Alaiyye were nigrating to the other districts, any immigrant such as nomads or tradesmen never have come to this district. Among the mostly produced corps in Alaiyye were barley, wheat, sesam, cotton. As for the rates of taxes imposed on these corps were very high. Among these collected taxes, the rate of sheep tax (koyun resmi) was at a very high level. 179