Türkiye'nin bazı üniversitelerinin eğitim fakültelerinde öğrenim görmekte olan fen bilgisi (fen ve teknoloji) öğretmenliği 4.sınıf öğrencilerinin fen okuryazarlık düzeylerinin istatistiksel olarak karşılaştırılması
A statistical asessment science literacy level of 4th grade students in science and technology teaching departments of faculties of education in the universities in different regions of Turkey
  1. Tez No: 258854
  2. Yazar: AYŞİN YAKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF SÜLÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Fen Bilimleri, yaşamın her alanında karşılaştığımız birçok soruya açıklık getirmektedir, cevaplar bulmaktadır. Fen Bilimlerinin en iyi şekilde kavranabilmesi ve yorumlanabilmesi için tüm bireylerin öncelikle fen okuryazarı olarak yetiştirilmesi gereklidir. Günümüzde gelişmiş birçok ülke fen okuryazarlığının gerekliliğini kavrayarak bu konuda toplumu en iyi şekilde yetiştirebilmek için çalışmalar yapmaktadır. Çünkü iyi bir fen okuryazarı birey; toplumsal sorunları daha iyi anlar, analiz eder, yorumlar ve bu sorunların çözümüne katkı sağlayarak etkin bir şekilde rol alır.Araştırmanın amacı; Türkiye'nin farklı bölgelerindeki üniversitelerin eğitim fakültelerinde öğrenim görmekte olan Fen ve Teknoloji Öğretmenliği 4. sınıf öğrencilerinin fen okuryazarlık düzeylerini tespit etmek, istatistiksel olarak karşılaştırmak, sonuçlarını değerlendirmektir.Araştırma Türkiye'nin beş farklı bölgesindeki birer üniversitenin eğitim fakültesinde 2008?2009 eğitim öğretim yılı içinde öğrenim görmekte olan 4. sınıf Fen ve Teknoloji öğretmenliği öğrencileriyle yapılmıştır. Araştırmaya 275 kişi katılmıştır. Öğrencilere fen okuryazarlık düzeylerini belirlemek amacıyla 25 soruluk fen okuryazarlığı testi uygulanmıştır. Ayrıca demografik özellikler, fen bilimleri alanında bilgiye ulaşma yolları ve fen bilimleri alanındaki genel kültür düzeyleri ile ilgili sorular yöneltilmiştir. Araştırmanın veri analizi bilgisayar ortamında SPSS 11 (Statistical Package for Social Studies) paket programı kullanılarak yapılmıştır.Araştırma sonucunda farklı üniversitelerde öğrenim görmekte olan Fen ve Teknoloji Öğretmenliği 4. sınıf öğrencilerinin fen okuryazarlık düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Ayrıca bazı üniversitelerde öğrencilerin cinsiyet, baba mesleği, bilgisayar sahibi olma, internetten ve kütüphaneden yararlanma sıklığı, televizyondan yararlanma şekli, yerli ve yabancı süreli yayın adı yazabilme, bilim insanı adı yazabilme ile fen okuryazarlığı düzeyleri arasında da anlamlı farklılık elde edilmiştir. Bununla beraber araştırmaya katılan üniversitelerin hepsinde öğrencilerin anne ve babalarının eğitim düzeyi, anne mesleği, dergiye abone olma durumu, bilimsel gelişme yazabilme oranı ile fen okuryazarlığı düzeyleri arasında ise anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Science and technology clarify and find answers to many questions we encounter in all areas of life. In order to comprehend and interpret science and technology in the best way, at first, all individuals should be trained up as science literacy. Today, having appreciated the importance of science literacy, many developed countries are trying to train up their societies in this field. Because an individual who is good at science literacy understands social problems, analyses and interprets them better and takes an active role in sorting out these problems.The aim of this study is to determine, to compare statistically and to interpret the science literacy level of 4th grade students of science and technology teaching departments in faculties of education of universities in different regions of Turkey.The study was carried out with the 4th grade students of science and technology teaching departments in faculties of education in one each university of 5 different regions in Turkey in 2008-2009 academic year. The number of subjects included in the study is 275. A 25 itemed science literacy test was applied to the students to determine their science literacy level. Additionally, other questions to find out their demographic features, the way they use to reach information in the field of sciences, and their general knowledge level in the field of sciences were addressed to them. The obtained data was analyzed by using SPSS 11 (Statistical Package for Social Studies) packet program.At the end of the study, a significant difference was found out among the science literacy level of students from different universities. Besides, in some universities, a significant difference was found out between the science literacy level of students and their gender, father occupation, owning computer, frequency of utilization of internet and library, way of utilizing television, writing the names of local or foreign journals, writing names of scientists. However, in all of the universities included in the study, no significant differences was found out between the students? parent education level, mother occupation, subscription to any journals, rate of being able to write scientific development and their science literacy level.