İlköğretim 7. sınıf öğrencilerinin mikroorganizmalar hakkındaki temel bilgi ve görüşlerinin araştırılması ve hijyen eğitimi sürecindeki önemi
Investigation of primary school 7th grade students' basic knowledge and opinions about microorganisms and its importance for the hygiene education process
  1. Tez No: 258855
  2. Yazar: HEDİYE DENİZ KARADON
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin mikroorganizmalar hakkındaki temel bilgi ve görüşlerini belirlemektir. Öğrencilerin bir kavram ile ilgili ön öğrenmelerini değiştirmek için onların konu hakkındaki mevcut temel bilgi, görüş ve algıları belirlenmelidir. Literatürde, farklı sınıf seviyelerindeki öğrencilerin mikroorganizmalar hakkındaki kavram yanılgıları ile ilgili sınırlı sayıda çalışmaya rastlanmıştır. Mikroorganizmalar ile ilgili kavramlar İlköğretim 1. ve 2. sınıflarda Hayat Bilgisi dersi, 4., 5. ve 6. sınıflarda Fen ve Teknoloji dersi ile verilmektedir. 7. ve 8. sınıflarda ise mikroorganizma kavramına Fen ve Teknoloji dersi programında herhangi bir konu başlığı veya etkinlik altında yer verilmemektedir.Araştırmanın örneklemini Muğla merkez ilçeye bağlı 17 ilköğretim okulunda öğrenim görmekte olan yedinci sınıf öğrencileri (n= 836) oluşturmaktadır. Veriler, araştırmacılar tarafından literatür taraması ve alan uzmanlarının kanısı alınarak geliştirilen 20 maddelik ?Mikroorganizmalar ve Hijyen Bilgisi? anketi ile toplanmıştır. Ölçme aracından elde edilen veriler SPSS paket programında analiz edilmiştir.Elde edilen bulgulara göre öğrencilerin mikroorganizma ve hijyen konusundaki ilk duyumlarını reklamlar öncelikli olmakla birlikte TV-radyo programları, TV-Radyo haberleriyle görsel medyadan edindikleri görülmektedir. ?Mikroorganizma deyince ne anlıyorsunuz??sorusuna öğrencilerin %10.7'si gözle görülmeyen canlı veya mikroskopla görünen canlı, %3.8'i virüs-bakteri, %53'ü pislik, kirlilik, hastalık ve zararlı ifadelerini kullanarak tanımlamışlardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to document what 7th class primary students basic knowledge about microorganisms and determine their opinions. In order the change students? preconceptions, it is necessary to determine their prior basic knowledge, opinion and perceptions about the subject matter. In the literature, limited number of studies reported that students have misconceptions about the microorganism at different grades. Concepts related to microorganisms are taught to students in Life Sciences courses given in first and second grades and in Science and Technology courses given in the fourth, fifth, and sixth grades. However, in seventh and eighth grades, there is no unit or activity in National Science and Technology curriculum dealing with any concept related to microorganisms.The sampling of the study consists of seventh grade students (n=836) from 17 different primary schools in Muğla province. The data were collected through ?Micro-organisms and Hygiene Knowledge? questionnaire developed by making a literature review and then seeking expert opinions. The questionnaire consists of 20 items. Data were analysed by using SPSS software package.Research findings indicated that when we look at the resources from which the students get information about microorganisms we can see that media (advertisements, cartoons, TV programs etc.) has an important role in informing students about the micro-organism. The distribution of the students? responses to the question ?What do you understand from the concept of micro-organism?? is as follows: 10.7% defined the concept as living thing not visible to the eye but visible with microscope; 3.8% as virus-bacteria; and 53% as dirt, pollutant, harmful.