Muğla iklim koşullarında havalı güneş toplaçlı ısı pompalı kereste kurutma tesisinde kurutma ekonomisinin araştırılması
The investigation of drying economy in aired solar collector and heat pump wood drying institution in the climate of Muğla
- Tez No: 258861
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASUDE ELTEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kereste kurutma yöntemlerinden biri de güneş enerjisi destekli, yoğuşmalı, ısı pompalı ve enerji depolamalı bir kereste kurutma fırınıdır. Bu çalışmada nemli olarak fırına alınan kerestelerin kurutulması amaçlanmıştır. 15m3 ağaç kurutma kapasiteli bu tesiste güneş kolektörlerinde sağlanan ısınmış hava, bir sirkülasyon pompası yardımı ile fırına gönderilmekte ve kurutma için gerekli sıcaklıktaki hava sağlanmaktadır. Kolektörden gelen bu sıcak hava fırın zeminindeki, çakıl taşı dolu havuzların altından, borular vasıtasıyla ortama verilmektedir. Böylece çakıl taşlarında ısı depolanmakta ve sistemin çalıştırılmadığı durumlarda da kurutma devam etmektedir. Ayrıca nem alıcı soğutucu grup da bulunmaktadır. Kapalı çevrim halinde dolaşan hava, evaporatör üzerinden geçerek nemi yoğuşur ve kuru halde tekrar iç hacme gönderilir.%25'in üzerindeki nem oranlarıyla fırına alınan keresteler, fırın günlük 8 saat çalıştırılarak, 14. günün sonunda %9-10 nem oranlarına düşürülmüştür. Güneş enerjili, ısı pompalı, kereste kurutma fırını, katı yakıtlı (odun) fırın ile ekonomik yönden karşılaştırılmış ve güneş enerjili ısı pompalı sistemin çok daha karlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
One of the methods in wood drying is a wood drying oven with solar energy, condensated, heat pump and thermal store. In this study, moist woods that are put into oven are planned to be dried. In this system which has 15m3 wood drying capacity, heated air in sun collector is transmitted to the wood drying oven with the help of circulation pump. Thus, the required hot air for drying is optained. The hot air that is coming from collector is pumped into the wood drying oven by means of the tubes which are under the small piece of rocks. Thus, heat is stored at the piece of rocks and drying continues even if the system doesn?t work. Becides, there is a dehumidifier cooling group. The air which circulates at the condition of the closed circulation posses over the evaporation and the moisture concentrates. Dried air is sent to the wood drying oven again. Woods that are put into the wood drying oven with over %25 of moisture are reduced to the rate of %9-10 moisture in the 14th day by running eigth hours in a day.An economic comparison between solar energy, heat pump wood drying oven and solid (wood) fuel was made and it was clearly seen that solar energy heat pump wood drying is more economical.