Bir enstrumantasyon sistemi için veri toplama ve değerlendirme amaçlı veri toplama kartı ve yazılımı geliştirilmesi
Development of data collection card and software for the purpose of data collection and evaluetion for an enstrumentation system
- Tez No: 258862
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN TARIMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezde çeşitli endüstriyel uygulamalar için kullanılabilecek bir veri toplama kartı ile yazılımı gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan kart AT89C52 mikrodenetleyicisi ile veri toplama yazılımı ise C#.NET 2005 dili kullanılarak hazırlanmıştır. Tasarlanan sistemde bir sensörden gelen veri, arayüz donanımı tarafından alınıp dijital hale getirildikten sonra mikrodenetleyicide işlenerek diğer bir diğer arayüz donanımı ile veri toplama yazılımına gönderilmektedir. Verilerin gösterilmesi, kaydedilmesi ve grafiğininin çizdirilmesi şeklinde yapılan uygulamada, ağırlık sensöründen elde edilen bilgiler veri toplama kartı ile işlenmekte; yazılım yardımıyla sahadan alınan verilerin grafiği çizdirilmekte ve kaydı yapılabilmektedir. Bu çalışmanın endüstriyel veri toplama uygulamalarında, ölçme ve enstrümantasyon laboratuvarlarında deney seti olarak kullanımı önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a data logging card and software have been designed to be used for various industrial applications. The card was developed by using AT89C52 microcontroller and data logging software was developed by using C#.NET 2005 language. In the system designed, the data coming from the sensor are received by interface hardware and converted into digital form and then they are processed in the microcontroller and transferred to the software through another interface hardware. This software can display, record, and plot data. The data obtained from the weight sensor are being processed through data logging card and with help of software prepared, on other hand the data can be recorded and graphed from the field. This program is suggested to be used for for use in industrial data collection operations or as an experiment set in some instrumentations.