Son literatür ve herbaryum verilerine göre Türkiye karayosunlarının floristik dağılımı ve elektronik veritabanının oluşturulması
The floristic distribution of Turkish moss according to the latest literature and herbarium data and creating its electronic database
  1. Tez No: 258870
  2. Yazar: YASİN HAZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRAY UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada 232 literaratür ve Türkiye'ye ait briyofit koleksiyonu barındıran herbaryum verileri taranarak, Türkiye karayosunları florasına son altı yılda ilave edilen toplamda 36 yeni tür ve tür altı taksonun kaydı detaylı lokalite bilgileriyle birlikte verilmektedir. Ayrıca listelenen tüm karayosunlarının Henderson (1961) kareleme sistemine göre, Türkiye floristik dağılımları da sunulmuştur.Bunlara ilave olarak, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Briyofit Herbaryumunun (ZNG) arama motoru ve elektronik veritabanı Personal Home Page (PHP), Structured Query Language (SQL) ve Asynchronous JavaScript Extensible Markup Language (AJAX) programlama dilleri kullanılarak oluşturuldu.Sonuç olarak hazırlanan bu güncel kontrol listesiyle Türkiye karayosunları florası 54 familya, 187 cinse ait 762 takson sayısına ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, by scanning through 232 literature and herbarium data which entails a collection of bryophyte belonging to Turkey, a record of 36 new specific and infraspecific taxa in total which have been included in Turkish Moss Flora over the last six years is given within their detailed locality information. Furthermore, the Turkish floristic expansion of all of the mosses is presented according to Henderson (1961) Grid System as well.Furthermore, a search engine and an electronic database of Zonguldak Karaelmas University Byrophyte Herbaryum (ZNG) has been created by the programming languages used such as Personal Home Page (PHP), Structured Query Language (SQL) and Asynchronous Javascript Extensible Markup Language (AJAX).As a result, with this up-to-date control list that has been formed, Turkish Moss Flora has reached the number of 762 taxon belonging to 54 families and 187 species.