Sturm-Liouville problemi, Schrödinger özdeğer problemi ve pertürbasyon metodu
On the Sturm-Liouville problem, Schrödinger eigenvalue problem and perturbation methods
  1. Tez No: 258872
  2. Yazar: HİKMET TÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT ÇEVİKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde ele alınan problem, sınır değer problemlerinde önemli bir yer tutan Sturm-Liouville problemini esas almıştır. Bu bağlamda, Mathieu Problemi için regüler Schrödinger denkleminin çözümü incelenmiştir.Birçok özdeğer probleminde analitik çözümlerin zorluğu nedeniyle sayısal yöntemler kullanılır. Bu çalışmada, pertürbasyon metodu kullanılarak özdeğerler ve tahmini hatalar hesaplanmıştır. Hesaplanan değerler literatürde verilen değerlerle karşılaştırılmıştır. CPM[16,14]' ün daha iyi sonuçlar verdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The problem concerned in this thesis is based on Sturm-Liouville Problem which takes an important place on the boundary value problem. In this context, the solution of the regular Schrödinger equation for Mathieu Problem is examined.Since the difficulty of analytical solutions on many eigenvalue problems, numerical methods are used. In this study, the perturbation method was employed to calculate the eigenvalues and the estimated errors. The calculated results were compared to the those of given in the literature. It was observed that CPM[16,14] gave better results.