Analitik fonksiyonlar uzayında k-pozitif operatör dizilerinin yakınsaklık koşulları
Convergence conditions of k- positive operator sequences in the analytic functions space
  1. Tez No: 258873
  2. Yazar: MEHMET ERTOP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLİN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde ilk olarak diğer bölümler için hazırlık olması bakımından karmaşık fonksiyonların genel özellikleri verilerek bu fonksiyonlar için Cauchy türev ve integral teoremleri kanıt- lanmıştır. Analitik fonksiyonların serilerle gösteriminden faydalanarak bu fonksiyonların düzgün yakınsaklığı için Taylor teoremi kanıtlanmıştır. İkinci bölümde ise operatör kavramı ile operatörlerin lineerlik, pozitiflik ve monotonluk özellikleri incelenmiştir. Lineer pozitif operatörler için norm kavramı tanımlanmış olup, özel olarak uzayı için norm kavramı ayrıntılı olarak verilmiştir. Üçüncü bölümde ise karmaşık katsayılı seri yardımıyla tanımlanmış ve birim dairede düzgün yakınsak olan analitik fonksiyonların uzayında çalışılmıştır. Bu fonksiyonlar için yarı norm tanımı verilmiş olup seri yardımıyla tanımlı analitik fonksiyonlar dizisinin katsayılarının genel özellikleri incelenmiştir. Bu fonksiyon dizilerinin yakınsaklığının katsayılarına bağlı olduğu kanıtlanmıştır. Daha sonra birim dairede analitik fonksiyonların bazı alt uzaylarında yakınsaklık koşulları araştırılmıştır. Son bölümde ise lineer k-pozitif operatör dizileri için yakınsaklık koşulları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly in terms of other sections to prepare for the general properties of complex functions can be provided for these functions and the Cauchy derivatives and integral theorems are proved. Representation of analytic functions by series of these functions by tapping into the Taylor's theorem for uniform convergence is proven. In the second part the concept of operator and linearity, positivity and monotony properties of operators were investigated. For linear positive operators the concept of norm is defined and as particular for the space of , the concept of norm is given in detail.In the third section is defined with the help complex coefficients of series and unit circle complex in the space of analytic functions with uniform convergence were studied. These functions have been given for the semi-norm defined analytic functions defined with the help of the series coefficients of a series of general features were investigated. This function sequences of the coefficients depending on the convergence of the sequences is proven. Then some subspaces of analytic functions on the unit circle in the convergence conditions were investigated. In the last section, k-positive linear operator for the sequences convergence conditions are examined.