Titreşim analizi ile fanlarda arıza teşhisi ve kestirimci bakım
Fan fault detection by using vibration analysis and predictive maintenance
  1. Tez No: 258885
  2. Yazar: SONER ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMDİ ALPER ÖZYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Fanlar, bir basınç farkı oluşturarak hava akışını sağlayan cihazlardır. Herhangi bir arıza meydana geldiğinde (rulman problemi, balans gibi) fanın çalışma performansı etkilenmektedir. Daha ileri boyutlarda da fan kullanılamaz hale gelmekte ve üretim hattında duruşlara sebebiyet vermektedir. Bu plansız duruşlar işletme maliyetlerini artırmaktadır. Arıza olmadan problem tespit edilebilirse gerekli hazırlıklar yapılıp planlı bir duruşla problem giderilebilir.Bu çalışmada sistemde çalışmakta olan bir fanın yedeği ile test standı oluşturulmuştur. Muhtemel arızalar, kasıtlı olarak yapılmış, titreşim ölçümleri alınmış ve analiz edilmiştir. Yapılan ölçümlerde her arızanın belirli frekanslarda titreşim ürettiği görülmüş ve FFT (frekans, genlik eğrisi) analizi ile makinedeki arıza çeşitleri ve boyutları hakkında bilgi sahibi olunabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fan is a device, which is used to supply air flow by means of creating a pressure difference. The working performance of fans is effected when a failure is occured such as bearing and balance problems. Like most other rotating machinery, fans experience breakdown and failure often forces a process to be shut down. The unexpected fan failures and berakdowns increase the production costs. To minimize the amount of unscheduled failures, basic system maintenance should be performed.In this thesis, the test stand was created by using fan spare, which is used in production line. After some handmade failure were generated, vibration measurements were taken and analized. As a result, every failure produced vibration with different level frequencies. Types of failure and amount of failure can be detected by means of analyzing FFT diagram (Frequency, displacement diagram).