Optik faz eldesinde Hartley dönüşümünün kullanılması
Phase recovery from optical interference patterns by using Hartley transform
- Tez No: 258884
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ÖZER, YRD. DOÇ. DR. ZEHRA SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tezde, optik girişim desenlerinin analizinde Hartley Dönüşümünün kullanılması önerilmiştir. Fourier Dönüşümüne dayalı optik girişim deseni analizinde kullanılan algoritma Hartley dönüşümü kullanılarak tekrar yazılmıştır. Amaç, sinyal analizi algoritması olarak Fourier dönüşüm tekniğini kullanan temeli optik girişimölçere dayalı ölçüm sistemlerinin hızını artırmaktır. Bu iki algoritma sayısal olarak elde edilen girişim desenleri ile test edilmiştir. Bu test sırasında temel Ayrık Fourier ve Hartley Dönüşümleri ile hızlı dönüşümler için FFT West Kütüphanesi kullanılmıştır.Deneysel olarak yapmış olduğumuz algoritmayı test etmek için iki farklı çalışma yapılmıştır. İlk olarak; kırılma indisi değişim ölçer sistemi kullanılarak, içinden akım geçirilen sıvının kırılma indisi değişimi düzenlenen optik sinyal işleme metotları ile tespit edilmiştir. İkinci olarak; Izgara projeksiyon (Fringe projection) profilometrisi kullanılarak, seçilen bir nesnenin üç boyutlu görüntüsü Hartley ve Fourier dönüşümlerine dayalı yöntemler ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Hartley transform was purposed for analysis of optical interference patterns. The algorithm, which dependes on The Fourier Transform used in analysis of optical interference patterns, was rearranged using Hartley Transform. The aim of this thesis is to increase speed of measurement systems, which are based on optical interferometry and use The Fourier Transform algorithm for signal processing. These two algorithms were tested with interference patterns obtained numerically. During these tests, Discrete Hartley Transform, Discrete Fourier Transform, Fast Hartley Transform and Fast Fourier Transform in the FFTWEST Library were used.Experimentally, two different process were used to test the algorithm purposed. Firstly, the change in the refractive index of liquid solution, which current was flowed through, was detected with interferometric refractometer system by using the methods for optical signal processing.Secondly, with fringe projection profilometry, 3D image of the objects were measured by using algorithms based on Hartley and Fourier Transforms