Orman yangınları ve hava kirliliği: Serik-Antalya örneği
Forest fires and air pollution: Serik-Antalya example
- Tez No: 258887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bilindiği gibi ormanlarımız, doğal dengenin devamlılığı, hava kirliğinin önlenmesi, su rejiminin düzenlenmesi, iklim üzerine olumlu etkileri, erozyonun önlenmesi, toplumun orman ürünlerine olan ihtiyacın karşılanması gibi ekonomik, ekolojik ve sosyal faydalarının yanı sıra kendisini yenileyebilen özelliği ile de en önemli doğal kaynakların başında gelmektedir.Ancak, böylesine değer sunan ormanlar özellikle insanlığın var oluşundan buyana çeşitli olaylardan olumsuz etkilenmişlerdir. Bu olumsuz etkilerin en önemlisi orman yangınlarıdır. Orman yangınları ekonomik zararları yanında orman ekosistemini tahrip ederek çok büyük ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Bunun yanında hava kirliğine ve iklim değişikliğine önemli katkı sağlamaktadır.Bu çalışmamızda; Antalya, Serik İlçesinde meydana gelen bir yangın incelenerek, orman yangınlarından atmosfere salınan kirleticiler ile ilgili emisyon envanteri hesaplanmıştır.Yanan sahada ki biokütleden ve yanan alandan hareket edilerek emisyon miktarları ayrı ayrı hesaplanmış ve elde edilen değerler karşılaştırılmıştır. Bunun sonucunda biyokütle esas alınarak yapılan emisyon ölçümlerinin daha sağlıklı sonuç verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As known, the forests are the most important natural resources that contribute the benefits in terms of economic, ecologic and social aspects such as sustainability of the natural balance, arrangement of water regime, positive impacts on the climate, prevention of soil erosion and the need for the wood products.Despite of their crucial contribution, they have been affected adversely since the human being existed. The most important impact is the forest fires. Their impact is not only economical but also destruction of the ecosystem. Moreover, these impacts contribute air pollution and climate change.In this study, a forest fire in Serik, Antalya, is researched and inventory of the pollutants released to atmosphere is prepared. The emission values for the biomass in the fired area and in the total fired area are calculated and results are compared. Consequently, the emission measurements that based on the bio mass represented more accurate results.