Batı Küre dağları briyofit florası
The bryophyte flora of western Kure mountains
- Tez No: 258890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRAY UYAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 350
Özet
Bu çalışma, Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından Türkiye'de korunması öncelikli 9 sıcak noktadan biri olarak nitelendirilen Küre Dağları Milli Parkı ve onun tampon bölgesini de içine alan Batı Küre Dağları Briyofit Florası'nı ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışma kapsamında araştırma alanına 2008-2009 yılları arasında, farklı mevsimlerde beş arazi çalışması yapılmıştır. Bu çalışmalar süresince 132 istasyondan toplanan 1282 briyofit örneğinin değerlendirilmesi ile alandan Anthocerotophyta'dan 2, Marchantiophyta'dan 48 ve Bryophyta'dan 215 olmak üzere toplamda 58 familya ve 139 cinse ait 265 tür ve tür altı taksonun kaydı verilmiştir. Bu taksonlardan Anomodon longifolius (Schleich. ex Brid.) Hartm., Seligeria trifaria (Brid.) Lindb. ve Pseudotaxiphyllum elegans (Brid.) Z.Iwats. Türkiye Briyofit Florası için yeni kayıttır. Aynı zamanda Pseudotaxiphyllum Türkiye Karayosunu Florası için yeni bir cins kaydıdır. Ayrıca Leiocolea badensis (Gottsche) Jörg., Cephaloziella rubella (Nees) Warnst., Diphyscium foliosum (Hedw.) D.Mohr, Ephemerum minutissimum Lindb. ve Brachythecium tommasinii (Sendtn. ex Boulay) Ignatov & Huttunen taksonlarının ise bu çalışma ile Türkiye'den ikinci kez kaydı verilmektedir. Bunlara ilaveten, Henderson (1961) Kareleme Sistemi'ne göre 31 tür ve tür altı takson A2 karesi için yenidir.Floristik listede taksonlar sistematik hiyerarşiye uygun olarak, toplanma lokaliteleri, Türkiye ve Dünya dağılımları, bazı ekolojik özellikleri ve hayat formlarına ait bilgiler ile birlikte sunulmuştur. Ayrıca bu çalışmada, her bir taksona ait makroskobik ve ayırt edici mikroskobik özelliklerini gösteren fotoğraflar da verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study presents the Bryophyte Flora of Western Kure Mountains that includes Kure Mountains National Park, which has been listed by The World Wide Fund for Nature (WWF) as one of the 9 hot spots deserving priority conservation in Turkey, and its buffer zone. Within this study, five field trips were organized to the research area at different seasons during 2008-2009. Throughout these studies, with an examination of 1282 bryophyte specimens collected from 132 stations, together with 2 from Anthocerotophyta, 48 from Marchantiophyta, 215 from Bryophyta of the area, in total 265 specific and infraspecific taxa, belonging to 58 families and 139 genera, have been identified. Of these taxa, Anomodon longifolius (Schleich. ex Brid.) Hartm., Seligeria trifaria (Brid.) Lindb. and Pseudotaxiphyllum elegans (Brid.) Z.Iwats. have been identified as the new records for Bryophyte Flora of Turkey. Pseudotaxiphyllum is also a new genus record for the Moss Flora of the Turkey. Also, Leiocolea badensis (Gottsche) Jörg., Cephaloziella rubella (Ness) Warnst., Diphyscium foliosum (Hedw.) D.Mohr, Ephemerum minutissimum Lindb. and Brachythecium tommasinii (Sendtn. Ex Boulay) Ignatov & Huttunen have been recorded for the second time in Turkey. Moreover, 31 specific and infraspecific taxa have been regarded as the new records for square A2 according to the Henderson (1961) Grid System.In the floristic list, the taxa are presented in a systematical hierarchy concerning their collected localities, their distribution both in Turkey and in the world, some of their ecological features and life forms. Furthermore, the pictures which show macroscopic and diagnostic microscopical features belonging to each taxon are given by this study.