Grupların belirli serbest merkezi genişlemelerinde mertebesi 2 olan elemanlar
Elements of order 2 in certain free central extensions of groups
- Tez No: 258893
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYHUN KESİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
rankı olan bir serbest grup olsun. bölüm grubunu ele alalım. Bu grubun ilginç bir özelliği merkezinde torsion ortaya çıkmasıdır. Bu tezde homolojik metotlar kullanılarak (spesifik olarak belirli bir bağlantı homomorfisi hesaplanarak) için de rankı olan bir elemanter abelyen 2-grubun in üreteçleri cinsinden tanımı çalışılmıştır. Birinci bölümde tez konusu tanıtılmıştır. İkinci bölümde tez için gerekli olan bazı tanımlar verilmiştir. Üçüncü bölümde G-modüller ve dördüncü bölümde grupların homolojisi ele alınmıştır. Beşinci bölümde in torsion alt grubunun homolojik tanımı verilmiştir. Son bölümde ise in torsion alt grubunun üreteçleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Let be a free group of rank . Consider the quotient . A peculiar feature of this group is the occurence of torsion in its centre. In this thesis, by using homological methods namely computing a certain connecting homomorphism, for , the description of an elementary abelian 2-group of rank in in terms of generators of is studied. In the first chapter, the subject of the thesis is introduced. In the second chapter, some definitions necessary for the thesis are given. In the third chapter G-modules and in the fourth chapter homology of groups are considered. In the fifth chapter, the homological description of the torsion subgroup of is given. In the final chapter, the generators of the torsion subgroup of are computed.