Üç yerli ipekböceği ırkının (Alaca, Bursa Beyazı ve Hatay Sarısı) bazı moleküler genetik ve morfolojik özelliklerinin araştırılması
Investigation of some molecular genetic and morphological properties of three local silkworm breeds (Alaca, Bursa Beyazı and Hatay Sarısı)
- Tez No: 258937
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin üç yerli ipekböceği ırkında (Alaca, Bursa Beyazı ve Hatay Sarısı) genetik varyasyonu belirlemede PCR-temelli RAPD yöntemi, kokonlarında bulunan serisin proteinlerinin analizinde SDS-PAGE yöntemi kullanıldı. Üç yerli ırk rasgele seçilen 40 primer ile analiz edildi ve bunlardan 7 tanesi ile toplam 68 RAPD bandı gözlendi. Bu bantlardan 61'i ise polimorfik lokus olarak belirlendi. Polimorfik lokusların yüzdesi, en yüksek Hatay Sarısı'nda (55.88) en düşük ise Bursa Beyazı ve Alaca'da (44.12) belirlendi. Nei'nin genetik mesafesi Bursa Beyazı ile Alaca arasında 0.0637, Bursa Beyazı ile Hatay Sarısı arasında 0.1012 belirlendi. SDS-PAGE'de üç ırka ait serisin proteini 200 kDa'luk tek bant oluşturdu. Ayrıca üç yerli ırka ait kokon, ipek bezi ve yumurta morfolojileri Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile incelendi. İpek kalitesi yüksek olan Bursa Beyazı'nın morfolojisinin diğer ırklardan farklı olduğu tespit edildi.Sonuç olarak bu çalışmada Alaca, Bursa Beyazı ve Hatay Sarısı'nın bazı moleküler ve morfolojik özellikleri karakterize edildi. Bu veriler ileride Türkiye'nin ipekböceği ırklarının iyileştirme programlarında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study PCR-based RAPD method was used to determine the genetic variation in three Turkish local silkworm breeds (Alaca, Bursa Beyazı and Hatay Sarısı) and SDS-PAGE method was used to analyse the sericin proteins of their cocoons. Three local breeds were analysed by randomly chosen 40 primers and 68 total RAPD bands observed with 7 of them. 61 of these bands were evaluated as polymorphic loci. Percentage of polymorphic loci were determined higher in Hatay Sarısı (55.88), lower in Bursa Beyazı and Alaca (44.12). Nei?s genetic distance was determined 0.0637 between Bursa Beyazı and Alaca, 0.1012 between Bursa Beyazı and Hatay Sarısı. In SDS-PAGE sericin proteins of three breeds yielded a single band of 200 kDa. In addition cocoon, silk gland and egg morphologies of three local silkworm breeds were analysed by the Scanning Electron Microscopy (SEM). The morphology of Bursa Beyazı which have a high silk quality was determined as different from other breeds.In conclusion some molecular and morphological properties of Alaca, Bursa Beyazı and Hatay Sarısı were characterized in this study. These data can be used in improvement programmes of Turkish silkworm breeds in future.