Güneydoğu Türkiye yarasaları (Mammalia: Chiroptera)
Bats of the Southeastern Turkey (Mammalia: Chiroptera)
- Tez No: 258936
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ALBAYRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu araştırma 2005 ile 2009 yılları arasında Güneydoğu Türkiye'den toplanan 121 yarasa örneğine dayanmaktadır. Örnekler Microchiroptera alt takımının Emballonuridae, Rhinolophidae, Vespertilionidae ve Molossidae familyalarına mensup 14 tür, Taphazous nudiventris, Rhinolophus ferrumequinum, R. hipposideros, R. euryale, R. mehelyi, Myotis emarginatus, M. nattererii, M myotis, M. blythiii, M. cappaccinii, Pipistrellus pipistrellus, P. kuhlii, Miniopterus schreibersii ve Tadarida teniotis'le, temsil edilmektedir. Türlerin ayırıcı özellikleri ile ekolojik ve biyolojik özellikleri başlığı altında yayılış, habitat, üreme, karyogram, baculum, kürk rengi, ölçüler, örnek sayısı ve kayıt yerleri verilmiştir. Birden fazla türle temsil edilen bazı cinslere ait tür teşhis anahtarları verilmiştir. Aynı cinse ait türler kendi aralarında karşılaştırılmış ve her türün verileri literatür bilgileriyle karşılaştırılarak alttürle ilgili değerlendirmeler yapılmıştır.Myotis nattererii ve Rhinolophus mehelyi araştırma bölgesinden ilk kez kaydedilmiş, sadece bir lokaliteden bilinen Taphozous nudiventris için iki yeni lokalite daha tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study based on 121 specimens obtained from Southeastern Turkey between 2005 and 2009. These specimens are represented 14 species, Taphazous nudiventris, Rhinolophus ferrumequinum, R. hipposideros, R. euryale, R. mehelyi, Myotis emarginatus, M. nattererii, M myotis, M. blythiii, M. cappaccinii, Pipistrellus pipistrellus, P. kuhlii, Miniopterus schreibersii and Tadarida teniotis, represented to four families, Emballonuridae, Rhinolophidae, Vespertilionidae and Molossidae belongs to suborder Microchiroptera. Distribution, habitat, breeding, karyotype, baculum, fur colour, measurements, examined specimens number and localities were given under title of diagnosis, ecological and biological features of species. Indentification keys for some species were given. Species which belongs to same genus were compared among themselves. Data of each species comparing to literature data it has been evaluated subspecies.Myotis nattererii and Rhinolophus mehelyi were recorded firstly from the Southeast Turkey Region. Two new localities were determined for Taphozous nudiventris in the research area.