Tarla faresi, rat ve beyaz farelerden zoonotik Enterobacteriaceae türlerinin izolasyonu, identifikasyonu ve antibiyotiklere duyarlılık durumları üzerine çalışmalar
Studies on isolation, idenfication and antibiotic sensitivity of zoonotic Enterobacteriaceae in harvest mouse, rat and white mice
- Tez No: 258940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada farklı yaşam alanlarında bulunan beyaz fare, tarla faresi veratların bağırsak florasındaki aerobik Enterobacteriaceae türlerinin izolasyonuve identifikasyonu, izolatların antibiyotik duyarlılıklarının belirlenmesi ve doğalyaşam ile laboratuvar koşullarının barsak florası üzerine etkisinin incelenmesiamaçlandı.Bu amaçla farklı yaşam alanlarında bulunan 15 beyaz ve 29 tarla faresi'ninduodenum ile kolon'undan, 65 Wistar rat'ının rektumundan toplam 153 svapörneği alındı.iÇalışmada bağırsak florasını içeren 153 örnekten 74 Enterobacteriaceaeizolatı elde edildi. Bu izolatların 58'i (% 78.4) Escherichia coli, 5'i (% 6.7)Serratia liquefaciens, 5'i (% 6.7) Citrobacter freundii , 3'ü (% 4) Yersiniaenterocolitica, 1'i (%1.4) Shigella spp.,1'i (%1.4) Escherichia fergusonii ,1'i(%1.4) Arizona spp. olarak tanımlandı.Laboratuvar şartlarında yetiştirilen beyaz fare ve rat ile yaban hayattan eldeedilen tarla farelerinden izole edilen Enterobacteriaceae türleri arasındafarklılıkların olduğu belirlendi.Yapılan antibiyogram testi sonucunda bazı enterobakter türleri üzerine baştatrimetoprim+sulfametaksazol olmak üzere imipenem, netilmisin, piperasillin,siproflaksin, amoksisilin-klavunalik asit, amikasin, seftriakson vesefuroksim'in etkili olduğu saptandı. Ayrıca Shigella spp.'nin seftriakson,sefuroksim ve amikasin'e, Escherichia fergusoni'nin siproflaksin vesefuroksim'e, Arizona spp.'nin amikasin'e %100 dirençli olduğu belirlendi.Bu çalışmada fare ve ratların barsak florasında en yoğun bakteri türününE.coli olduğu, doğal yaşam ve laboratuvar koşullarının hayvan türlerininbarsak flora oluşumunda önemli bir faktör olarak rol aldığı ve barsakflorasındaki dirençli bakterilerin antibiyotik direncinin artmasında rolalabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to determined that the isolation and identification ofaerobic Enterobacteriaceae species in white mice, harvest mouse and ratswhich were located in different life spaces, on the other hand, the detection ofantibiotic sensitivity of the isolates, finally, the effect of wild life and laboratoryconditions on intestinal flora.For this purpose, 153 of swap samples were taken from duodeni and colonsof 15 of white mice and 29 of harvest mice and recti of 65 of rats.In this study, the 74 of Enterobacteriaceae isolates obtained from 153samples which contained intestinal flora. The 58 of these isolates (78.4 %)were determined as Escherichia coli. The other determinations were done asfollows; 5 of them (6.7 %) Serratia liquefaciens, 5 of them (6.7 %) Citrobacterfreundii, 3 of them (4 %) Yersinia enterocolitica, 1 of them (1.4 %) Shigellaspp., 1 of them (1.4 %) Escherichia fergusonii, 1 of them (1.4 %) Arizona spp.The differences were determined in Enterobacteriaceae species betweenwhite mouse and rat which bred in laboratory conditions and harvest micewhich were obtained from wild life.The antibiogram test revealed that especially trimethoprim +sulfamethoxasole and imipenem, netilmisin, piperacillin, ciprofloxacine,amoxicillin ? clavulanic acid, amicasin, ceftriaxon and cefuroxim wereeffective on some of Enterobacter species. However, Shigella spp. weredetected as resistant (100 %) to ceftriaxon, cefuroxim and amicasin. On theother hand, Escherichia fergusoni was resistant to ciprofloxacine andcefuroxim and Arizona spp. was resistant to amicasin at 100 %.Overall research showed that E.coli was most frequently seen type ofbacteria in intestinal flora of mice and rats, on the other hand, wild life andlaboratory condition were strong factors for composing intestinal flora ofanimal species and the resistant bacteria which were located in intestinalflora may take roles for rising antibiotic resistancy.