Fe?%16,34Mn?%4,06Si alaşımında difüzyonsuz faz dönüşümünün incelenmesi
Investigation of diffusionless phase transform in Fe?16.34%Mn?4.06%Si alloy
- Tez No: 258953
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DİKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Fe?%16,34Mn?%4,06Si alaşımında termal etkili martensitik dönüşümün mikro yapısı, kristalografisi ve manyetik özellikleri taramalı elektron mikroskobu (SEM), geçirmeli elektron mikroskobu (TEM) ve Mössbauer spektrometresi kullanılarak incelendi.Fe?%16,34Mn?%4,06Si alaşımında termal etki sonucunda ?? (f.c.c.) ? ?? (h.c.p.) martensitik dönüşümünün meydana geldiği gözlendi. Bu dönüşümde soğutma hızının etkisi incelendi. ?? (f.c.c.) ? ?? (h.c.p.) martensitik dönüşümü için dönme bağımlılığı, { 1 1 1}_?? ? {0001} ? _? , [110]_?? ? [2 ¯1 ¯1 0] ? _? olarak elde edildi. Bu dönme bağımlılığının Shoji-Nishiyama dönme bağımlılığına uyduğu gözlendi. Elde edilen kırınım deseni ve indis diyagramı kullanılarak örgü sabitleri hesaplandı ve sonuçların literatürle uyumlu olduğu görüldü.Ayrıca, alaşımın Mössbauer spektrumlarının austenite ( ? ) ve martensite ( ? ) fazlar için paramanyetik karakteri gösteren tekli pik verdiği ve ?? (f.c.c.) ? ?? (h.c.p.) martensitik dönüşümünden sonra alaşımın manyetik özelliğinin değişmediği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, the microstructure, crystallographic and magnetic properties of the thermally-induced martensitic transformation in Fe?16.34%Mn?4.06%Si alloy have been investigated by using the scanning electron microscope (SEM), the transmission electron microscope (TEM) and the Mössbauer spectrometer.It has been observed that the ?? (f.c.c.) ? ?? (h.c.p.) martensitic transformation occured with thermally-induced in Fe?16.34%Mn?4.06%Si alloy. The effect of cooling rate has also been investigated on this transformation. The orientation relationship for ?? (f.c.c.) ? ?? (h.c.p.) martensitic transformation has been determined as { 1 1 1}_?? ? {0001} ? _? , [110]_?? ? [2 ¯1 ¯1 0] ? _? which corresponds to the Shoji-Nishiyama orientation relationship. The lattice parameters have been calculated by using the diffraction pattern and indices diagram and it has been seen that the results are agreement with literature.Also, It has been seen that Mössbauer spectra of the alloy above mentioned give a singlet peak of the paramagnetic character for austenite ( ? ) and martensite ( ? ) phases and the magnetic character of alloy doesn?t change after ?? (f.c.c.) ? ?? (h.c.p.) martensitic transformation.