Civa iyonlarınının çinko ve nikel iyonları içeren sulu ortamda 4-vinil piridin aşılanmış poli(etilen tereftalat) lifler ile seçimli adsorpsiyonu
Selective removal of mercury ions from aqueous solutions including nicel and zink ions by 4-vinly pyridine monomer grafted poly(ethylene terephthalate)fiber
  1. Tez No: 258959
  2. Yazar: OGÜN BOZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YİĞİTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, benzoil peroksit (Bz2O2) başlatıcısı kullanılarak poli(etilen tereftalat) (PET) lifler üzerine 4-vinil piridin monomeri sulu ortamda aşılanmıştır. PET lifler polimerizasyon ortamına alınmadan önce dikloretan (DCE) içerisinde 90 °C'de 2 saat süre ile şişirilmiştir.4-vp-g-PET lifler kullanılarak sulu çözeltiden Hg(II), Ni(II) ve Zn(II) iyonlarının uzaklaştırılması kesikli (batch) yöntem kullanılarak yapılmıştır. 4-Vinil piridin aşılanmış PET liflerin ağır metal iyonlarını adsorplama kapasitesi üzerine pH, aşı yüzdesi, adsorpsiyon süresi, başlangıç iyon derişimi ve adsorpsiyon sıcaklığı gibi farklı parametrelerin etkileri araştırılmıştır. Ayrıca adsorbanın iyon seçiciliği de incelenmiştir. Hg(II), Ni(II) ve Zn(II) iyonları için optimum pH değerleri sırasıyla, 3, 4,5 ve 5 olarak bulunmuştur. Adsorplanan iyon miktarlarının Hg(II)>Ni(II)>Zn(II) şeklinde olduğu saptanmıştır. Aşılanmış PET liflerin pH 3'de Hg(II)-Ni(II), Hg(II)-Zn(II) ve Hg(II)-Ni(II)-Zn(II) sulu çözelti karışımlarında Hg(II) iyonlarına karşı seçiciliğinin daha fazla olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the study, Poly(ethylene terephthalate) (PET) fibers were grafted with 4-vinyl pyridine monomer using benzoyl peroxide (Bz2O2) as initiator in aqueous media. PET fibers were swelled in dichloroethane (DCE) for 2 h at 90 °C.The removal of Hg(II), Ni(II) and Zn(II) ions from aqueous solution by the reactive fiber was examined by batch equilibration technique. Effects of various parameters such as pH, graft yield, adsorption time, initial ion concentration and adsorption temperature on the adsorption amount of metal ions onto reactive fibers were investigated. The selectivity of the reactive fiber was also investigated. The optimum pH amounts was found for Hg(II), Ni(II) and Zn(II), 3, 4.5, 5, respectively. The results show that the adsorbed amounts of metal ions followed the order Hg(II)>Ni(II)>Zn(II). The grafted fiber is more selective for Hg(II) ions in the mixed solution of Hg(II)-Ni(II), Hg(II)-Zn(II) and Hg(II)-Ni(II)-Zn(II) at pH 3.