Seramik endüstrisi atık çamurundan izole edilen küfler ile ağır metal gideriminin araştırılması
Investigation of heavy metal removal with the fungi which isolated from the ceramic industry waste sludge
  1. Tez No: 371925
  2. Yazar: ELİF HASGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KIYMET GÜVEN, YRD. DOÇ. DR. SEMRA MALKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez kapsamında, Bozüyük-Eskişehir yolu üzerindeki Eczacıbaşı Vitra seramik fabrikasından tarafımıza gönderilmiş olan seramik atık çamurundan izole edilen funguslar identifiye edilmiş ve bu fungusların bakır, krom, kadmiyum, nikel, gümüş, arsenik, molibden, cıva, kurşun ve çinko ağır metallerine karşı toleransları incelenmiştir. Biyosorpsiyon ile ağır metallerin yüksek oranda giderilmesine çalışılmıştır. Biyosorpsiyon sonuçlarına göre Langmuir ve Freundlich izotermleri çizilmiş ve deneysel olarak elde edilen verilere en uygun olan izoterm türleri saptanmıştır. FT-IR analizleri yapılarak, ağır metal iyonlarının, fungus hücre yüzeyinde hangi bölgelerde tutulduğu belirlenmiştir. Yüksek derecede biyosorpsiyon yapan funguslar SEM de görüntülenerek EDAX analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the fungi identified which have been isolated from ceramic industry waste sludge had sent by Eczacibasi Vitra ceramic plant on Bozuyuk-Eskisehir road and then the tolerance of various heavy metals of the fungi was examined. High rate of removal of copper, chromium, cadmium, nickel, silver, arsenic, molybdenum, mercury, lead, zinc heavy metals by biosorption have studied. According to biosorption results Langmuir and Freundlich isotherm models have been described and the fittest isotherm model for the experimental data have selected. The metal ion binding areas on the fungus cell surface determined by FT-IR analysis. The fungi which biosorpted heavy metals highly have been displayed SEM and EDAX analysis of them was carried out.