Quercetin ve quercetin/polietilenimin kompleksinin hela ve fibroblast hücrelerine etkisi
Effects of quercetin and quercetin/polyethyleneimine complex on hela and fibroblast cells
- Tez No: 258961
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yapılan bu çalışmada, quercetin (Q), karboksilli quercetin (KQ) ve karboksilli quercetin/polietilenimin (KQ/PEI) kompleksinin HeLa ve L929 fibroblast hücre kültürlerinde etkisi araştırılmıştır. Öncelikle quercetinin hidroksil grupları (OH) üzerinden kloro asetik asit ile karboksil gruplu quercetin elde edilmiştir. Karboksilli quercetinin karboksil grubu üzerinden polietileniminin amin grupları ile elektron ortaklaşması yolu ile KQ/PEI kompleksi elde edilmiştir. Elde edilen KQ ve KQ/PEI F ? TIR ve H ? NMR metotları ile karakterize edilmiştir. Q, KQ ve KQ/PEI, HeLa ve fibroblast hücrelerine toksik etkisi MTT metodu ve tripan mavisi ile boyanarak hemositometre ile tespit edilmiştir. Hematoksilen ? Eozin boyaması ile morfolojik değişiklikler, M30, Kaspaz-3 antikorları kullanılarak immünositokimyasal boyama ve ikili boyama ile apoptotik indeks ve ikili boyama ile nekrotik indeks belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre quercetinin toksik etkisinin düşük polietilenimin ile oluşturulan kompleksin toksisitesinin yüksek oranda olduğu tespit edilmiştir. Quercetinin apoptotik etkisi % 10 ? 15 arasında elde edilirken, KQ/PEI kompleksinin apoptotik etkisi % 32 olarak elde edilmiştir. Quercetin, kanser ve normal hücrelerde düşük oranda nekroza neden olurken, KQ/PEI kompleksinin özellikle HeLa kanser hücrelerinde yüksek oranda nekroza neden olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, quercetinin polietilenimin ile hücreye aktarılması neticesinde antikanserojen etkisinin de arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of the complex of CQ, Q and CQ/PEI on HeLa and L929 fibroblast cell cultures was researched. First of all, chloroacetic acid and quercetin with charboxyl group were acquired through hydrocxyl group of quercetin. The complex of CQ/PEI was acquired by the way of amin groups of polyethyleneimine and electron, collectiveness, through CQ carboxyl group. CQ and CQ/PEI obtained were characterised by F ? TIR and H ? NMR methods. The toxic effects of Q, CQ and CQ/PEI over the fibroblast and HeLa cells was determined by MTT method and heamocytometer which is staining by tripan blue. Staining; morphologic changes were determined by Hemotoxilen ? Eosin staining, apoptotic indeks was determined by immunocytochemical staining by using M30, Kaspase-3 antibodies and double staining, necrotic indeks was determined by double staining. According to the results obtained it was determined that the toxic effect was low and the toxicity quercetin of the complex which was mode with polyethyleneimine was high. While the effect of quercetin apoptotic was % 10 ? 15, apoptotic effect of CQ/PEI complex was % 32. While quercetin was causing low percent necrose a cancer and normal cells, It was determined that the complex of CQ/PEI cause high level necrose especially a HeLa cancer cells. Consequently it was observed that transition of quercetin to the cell by polyethyleneimine caused increase its anticarcinogenic effect.