Karaman, Ayrancı Barajı, Bolkar Dağları Orta Toroslar, Sertavul Geçidi arasında kalan bölgenin fitososyolojik ve fitoekolojik yönden araştırılması
  1. Tez No: 10381
  2. Yazar: AYVAZ ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAKİ EYCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZ Araştırma bölgemiz olan Karaman, Ayrancı Barajı, Bolkar Dağları, Orta Toroslar ve Sertavul Geçidi ile çevrili olan bölge Konya ve İçel İlleri arasında yer almaktadır» Araştırma bölgesi Akdeniz, ve Irano- Turanien geçit bölgesinde bulmamaktadır. Araştırma bölgemizde üç vejetasyon tipine ait aşağıdaki bitki birlikleri tesbit edilmiştir: 1. Orman vejetasyonu Ebeno- Pine turn nigrae, Euphorbio- Juniperetum excels ae, Crucianello- Quercetum pubescentis, Salvio- Quercetum trojanae. 2. Bozuk orman vejetasyonu Siderito- Amygdaletum orient alii 3. Step vejetasyonu Lino- Artemisetum santonicae, Astragal o- Thymetum sipyj- lei, Aep;iİQT Genistetum aucheri, Marrubio- Genistetum involuc- ratae, Onobrycb.o- Astragaletum microceph^i.^iiçsio-^AstPagale- tum gummiferii> Marrubio- Astragaletum angustifolii, Bromo- Acantholimetum" ulicinae. Orman ve Bozuk orman vejetasyonuna ait birlikler Querco- Fagea üst sınıfına ait Quercetea pubescentis sınıfının Querco- Cedretalia libani ve Querco- Carpinetalia orient alia ordolarınaTl step vejetasyonuna ait birlikler ise Daphno- Festucetales üst sınıfına ait Astragal o- Brometea sınıfının Onobrycho armeni- Thymetalia leucostomi ordosuna bağlı Fhlomido armeniacae- Ast ragali on microcephali alyansı ile tarafımızdan yeni tesbit edilen Alysso- Achillion aleppicae alyansı içinde mütalâa edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-2-“..>.?- ???:??'*?”?' _fi3 ABSTRACT The research area is envoloped by Karaman, Ayrancı Dara, Bolkar Mountains, Middle Toros Mountains and-Sertavûlppassage, the research area is between the provinces Konya and îçel and is in the region of the Mediterranean and Iran.o- Turanien Phytogeographic areas. In the research area, three vegetation of types of the fallowing plants has been shown; 1. Forest vegetation : Ebeno- Pinetum nigrae, Euphorbio- Juniperetum excelsae, Orucianello- Quercetum pubescentis, Sal- vio- Quercetum tro.janae. 2. Broken down Forest vegetation Siderito- Amy gdale turn orientalii 3. Steppe vegetation Lino- Artemisetum santonicae. Astragal o- Thymetum sipy- lei, Aegilo- Genistetum aucheri, Marrubio- Genistetum involuc- ratae, Onobrycho- Astragaletum microcephali. Cirsio- Astragale- tum gummiferii. Marrubio- Astragaletum angustif olii, Bromo- Acantholimetum ulicinae. The vegetation units of forest and broken down forests which belong to Querco- Page a super classis1 in Quercetea pubescent is class in Querco- Oedretalia libani and Querco- Carpinetalia orientalis orders; the plants of steppe vegetati on belong to Daphno- Festucetales super classis in Astragal o- Brometea class and Onobrycho armeni- Thymetalia leucostomi order related to the alliance Phlomido armeni acae- Astragali on microcephali. Alysgo- Achillion aleppicae alliance which deter mined by us, have been considered in this alliance.