Investigation of barrier properties of as cast and biaxially stretched PET/EVOH and PETI/EVOH blend films
PET/EVOH ve PETI/EVOH karışım filmlerinin dökme ve çift eksenli gerdirilmiş hallerinin bariyer özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 259001
  2. Yazar: CAHİT DALGIÇDİR
  3. Danışmanlar: DR. İLHAN ÖZEN, PROF. YUSUF MENCELOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada Poli(etilen terefitalat)(PET)/Poli(etilen-co-vinil alkol)(EVOH) (ağırlıkça 95/5) ve %10 izofitalik asit içeren PET kopolimeri (PETI)/EVOH karışımları (ağırlıkça 95/5) değişik kompatibilizerler kullanılarak çift burgulu ekstruderde hazırlanmıştır. Dökme filmler Iwamoto marka çift eksenli gerdirme cihazında iki eksende eşzamanlı olarak orjinal boyutlarının 2 ve 3 katına gerdirilmiştir. Taramalı elektron mikroskobu (SEM), diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC), ve gaz geçirgenlik testleri gibi farklı karakterizasyon teknikleri kullanılarak kristallinite, morfoloji (dolambaçlı yol), ve kimyanın gaz geçirgenliği üzerindeki etkileri analiz edilmiştir.Ekstrüzyon sonrası, kompatibilizer içermeyen numunelerdeki dispers fazın parçacık büyüklüğü 0.4 ilâ 0.8 mikron arasıdır. PET homopolimeri PETI ile değiştirdiğimizde dispers fazın parçacık büyüklüğünün 0.4 - 0.5 mikron civarı çıktı. PET karışımları arasında en küçük parçacık büyüklüğü 0.17 - 0.2 mikron ile hidroksil sonlu polibütadiende (HTPB) görüldü. PETI karışımlarında ise, en küçük parçacık büyüklüğü 0.15 - 0.25 mikron ile glikol modifiyeli PET (PETG) ve 0.18 - 0.26 mikron ile HTPB'de görüldü.Filmlerin oksijen gaz geçirgenliklerinin, filmler gerdirildikten sonra belli bir oranda düştüğü gözlendi. Ancak, katkısız PET ve PETI filmlerde, gerdirme sonrasında oksijen gaz geçirgenliklerin düştüğü gözlemlendi. Bu durum karışımlardaki kristallenme oranlarındaki düşüşten kaynaklanmaktadır. Dökme ve gerdirilmiş PET/EVOH filmlerin nem geçirgenlikleri, katkısız PET filmlerine oranla daha düşüktür. Nem geçirgenlik analizlerindeki en düşük değer HTPB kompatibilizer olarak kullanıldığında ortaya çıkmıştır. PETI/EVOH karışımlarının dökme filmlerinin nem geçirgenlik değerleri, katkısız PETI filmlerine oranla daha yüksek çıkmıştır. Filmler 2 veya 3 katı gerdirildiklerinde, filmlerin nem geçirgenlik değerlerinin düştüğü gözlemlenmiştir. Katkısız PETI filmlerde ise, nem geçirgenlik değerleri dökme filmler ile gerdirilmiş filmler arasında herhangi bir fark olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, poly(ethylene terephthalate)(PET)/poly(ethylene-co-vinyl alcohol)(EVOH) (95/5 w/w) and poly(ethylene terephthalate-co-isophthalate) random copolymer containing 10 wt.% isophthalic acid (PETI)/EVOH (95/5 w/w) blends have been prepared with compatibilizer types as poly(ethylene terephthalate)-co-sulfonated isophthalate (PET-co-SIPA), glycol modified poly(ethylene terephthalate) (PETG) and hydroxyl-terminated polybutadiene (HTPB) by using a co-rotating intermeshing twin screw extruder. Cast films have been stretched simultaneously and biaxially 2 and 3 times their original dimensions. The effects of biaxial orientation, crystallinity, morphology, and chemistry on oxygen gas permeability were analyzed by using different characterization techniques i.e. scanning electron microscopy (SEM), differential scanning calorimetry (DSC), and gas permeability analyzer.After extrusion, the dispersed phase has a particle size of 0.4-0.8 microns without a compatibilizer. Replacing PET homopolymer with PETI has little effect on particle size of the dispersed phase (0.4-0.5 microns) without using a compatibilizer. The smallest particle size of EVOH was 0.17-0.2 microns for PET blends when employed a hydroxyl terminated polybutadiene (HTPB) and 0.15-0.25 microns (glycol modified PET, PETG) and 0.18-0.26 microns (HTPB) for PETI blends.Oxygen gas permeability of the blend films reduces to some extent after stretching. Nonetheless, an increase in oxygen gas permeability has been observed when the results of the neat PET and PETI taken into consideration. This situation results from low degree of crystallinity of the blends. Casted and oriented PET/EVOH films show decreased water vapor permeability values when compared to that of neat PET. The lowest value has been obtained when employed HTPB as the compatibilizer. Casted films of PETI/EVOH blends have higher water vapor permeability values than that of the neat PETI. Water vapor permeability values decrease when films stretched 2 times and 3 times. Nonetheless, comparison of the results together with that of the neat PETI indicates that water vapor permeability values of the stretched films are almost the same as PETI.