Deprem ve patlatma verilerinin birbirinden ayırt edilmesi
Discrimination of quarry blasts and earthquakes
  1. Tez No: 259116
  2. Yazar: PINAR DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNDÜZ HORASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bir bölgeye yerleştirilen sismik kayıtçılar ile o bölgenin sismik etkinliğini takip edebiliriz. Bu kayıtçılar bölgede meydana gelen deprem aktivitelerini kaydettiği gibi taş ocağı patlatmalarınıda kaydetmektedir. Gerçek sismik etkinliği belirlemek için patlatmaları depremlerden ayırmak gereklidir.Bu çalışmada Bursa, Gemlik, Orhangazi ve Yenişehir civarındaki sismik aktiviteler incelenmiştir. Düşey hız sismogramlarının maksimum S dalgası ile maksimum P dalgası genliklerin oranı (S/P) ve güçlerinin oranı (Complexity,C) ile spektrumlarının spektral oranları (SR) hesaplanmıştır. Doğrusal ayırt fonksiyon (linear discriminate function, LDF) kullanılarak deprem ve patlatma olayları ayırt edilmiştir. Bunun için 2006-2009 yıllarına ait deprem kataloğu ile Abdulvahap (ADVT), Armutlu (ARMT), Gemlik (GEMT), Mudanya (MDNY) geniş bantlı istasyonlar kullanılarak süreye bağlı büyüklüğü Md?3.1 olan 165 sismik olay için 4 istasyona ait toplam 225 sayısal düşey hız sismogramları kullanılmıştır.Bu çalışmanın amacı Bursa bölgesi için doğal sismik aktiviteler ile yapay kaynaklı patlatmaların birbirinden ayrılması ve sadece deprem verilerinin olduğu katalogların hazırlanmasıdır. Böylece bu bölgede yapılan mikro deprem etkinliği aktif fayların haritalanması ve b değerlerinin hesaplanmasında daha güvenilir veri grupları kullanılmış olacaktır
Özet (Çeviri)
It is possible to monitor seismic activities in a region by operating seismic recorders. These recorders will record quarry blasts as well as earthquakes in the region. Therefore we have to discriminate earthquakes and quarry blasts for the identification of real seismicityIn this study the seismicity in Bursa, Gemlik, Orhangazi and Yenişehir regions have been investigated. The maximum S waves and P waves amplitude ratio (S/P), power ratio (Complexity, C) and additionally spectral ratio (SR) in time and frequency domains from vertical velocity seismograms were calculated. Earthquakes and quarry blasts records are discriminated by using linear discriminant function (LDF) analysis. 225 seismic records of 165 events recorded by Abdulvahap (ADVT), Armutlu (ARMT), Gemlik (GEMT) and Mudanya (MDNY) broadband stations during May, 2006 and March, 2009 with duration magnitüd Md?3.1 are used.The aim of this study is to discriminate natural seismic activities and artifical explosions and to prepare an explosion free earthquake cataloge for Bursa region. So reliable data can be use for studies such as mapping active faults, microearthquake activities and calculating b values, in the region.