Manisa ve çevresinde deprem ve patlatma verilerinin birbirinden ayırt edilmesi
Discrimination of quarry blasts and earthquakes in Manisa district
- Tez No: 547340
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNDÜZ HORASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bir bölgeye yerleştirilmiş olan sismik kayıt cihazları ile o bölgenin sismik aktivitesi hakkında fikir sahibi olabiliriz. Bu sismik kayıt cihazları o bölgede meydana gelmiş deprem aktivitelerini kaydettiği gibi taş ocağı patlatmalarını da kaydetmektedir. Gerçek sismik olayları belirleyebilmek için patlatma verileri ile deprem verilerini ayırmak gereklidir. Bu çalışmanın amacı Manisa ilinin genel sismik aktiviteleri ile yapay kaynaklı patlatmalarının birbirinden ayırt edilmesidir. Çalışmada Manisa il ve ilçelerinin sismik aktiviteleri incelenmiştir. 2007-2014 yıllarına ait Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD)'ın deprem kataloğunda Manisa-Akhisar (AKHS), Manisa- Saruhanlı (BLN), Manisa-Merkez (CAM) ve Manisa-Salihli (KTT), geniş bantlı istasyonlarında kaydedilen süreye bağlı büyüklüğü Md≤3.2 olan 296 sismik olayın 4 istasyona ait toplam 411 sayısal düşey hız sismogramı kullanılmıştır. Düşey bileşen hız sismogramlarının maksimum S dalgası ile maksimum P dalgası genliklerinin oranı (S/P), sismik olayların saniye (sn) olarak kayıt süresi (Duration), 4 istasyona ait ortak kayıtların güçlerinin oranı (Complexity, C) ve spektrumlarının spektral oranları (SR) hesaplanmıştır. Bu değişkenler için doğrusal ayırt etme fonksiyonu (linear discriminant function, LDF) kullanılarak deprem ve patlatma etkinlikleri birbirinden ayırt edilmiştir.Bu çalışmanın sonucunda Manisa ili ve ilçelerinde incelenen 296 sismik olayın 124 tanesinin (%42) patlatma, 172 tanesinin (%58) deprem olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda bulunan değerler sadece deprem verilerinin olduğu sismik katalogların hazırlanması, haritalanması ve bölgenin deprem etkinliğinin doğru olarak belirlenmesin de yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
We can be informed about the seismic activity of a region with seismic recorders that are located in the region. These seismic recorders record the quarry blasts in addition to earthquake activities. In order to determine the actual seismic events, it is necessary to separate the quarry blast data and the earthquake data.The objective of this study is to discriminate the natural and artificial seismic activities in Manisa district. In the study, the seismic activities in Manisa district have been investigated. Total of 296 digital vertical velocity seismograms of 411 seismic events with Md3.2 duration magnitude from earthquake catalog between 2007 to 2014 recorded by Manisa-Akhisar (AKHS), Manisa-Saruhanlı (BLN), Manisa-Salihli (KTT), Manisa-Merkez (CAM) broadband stations were used. The ratio of the maximum S wave and maximum P wave amplitudes of the vertical component velocity seismograms (S/P), the duration of the seismic events in seconds (sec), the ratio of the powers of the common records of 4 stations (Complexity , C) and spectral ratios (SR) of the spectra were calculated. By using linear discriminant function (LDF), earthquake and blasting activities have been differentiated. At the end of this study out of 296 events 124 (42%) were determined as quarry blasts and 172 (58%) were as earthquakes. Using the results of this study seismic catalogues containing only earthquakes can be prepared and seismic activity of the region can be determined correctly.