Sülfürik asitle muamele edilmiş fındık zurufu ile kadmiyum (II) ve kobalt (II) iyonlarının adsorpsiyonu
Adsorption of cadmium (II) and cobalt (II) ions on sulphuric acid treated hazelnut husk
  1. Tez No: 259121
  2. Yazar: HÜLYA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, fındık zurufundan sülfürik asit ile aktif karbon hazırlandı ve karakterize edildi. Kesikli yöntem ile kadmiyum (II) ve kobalt (II) iyonlarının sulu çözeltilerinden adsorpsiyonu araştırıldı. Bu yöntemde ağır metal iyonlarının adsorplanan miktarına etki eden faktörler incelendi. Bu faktörler çözelti pH'sı, karıştırma süresi, adsorban miktarı, sıcaklık ve başlangıç konsantrasyonu şeklinde sıralanabilir. Elde edilen adsorpsiyon verileri Langmuir ve Freundlich adsorpsiyon izotermlerine uygulandı. Ayrıca kadmiyum (II) ve kobalt (II) iyonlarının adsorpsiyon kinetiği ve termodinamiği incelendi. Son olarak, adsorpsiyon verileri kullanılarak tek kademeli kesikli adsorpsiyon sistemi dizayn edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, activated carbon was prepared from hazelnut husk and characterized. Adsorption of cadmium (II) and cobalt (II) ions from aqueous solutions was investigated by batch technique. Effective factors to adsorbed amount of these metal ions in this technique were investigated. These factors can be put in order as a solution pH, contact time, adsorbent amount, temperature, initial concentration. The obtained adsorption data were applied to Langmuir and Freundlich adsorption isotherms. Furthermore, adsorption kinetics and thermodynamics of cobalt (II) and cadmium (II) ions were investigated. At the end, a single stage batch adsorber was designed by using adsorption data.