Mihalıççık yöresi killeri ile sulardan Cr6+, Cr3+, ve Zn2+ iyonlarının adsorpsiyonla uzaklaştırılması
The removal also adsorption method of Cr6+, Cr3+, and Zn2+ ions from aqueous solutions with Mihalıççık clay
  1. Tez No: 153024
  2. Yazar: YASEMİN YETİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK GEDİKBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, Eskişehir-Mihalıççık yöresi killeri kullanılarak sulu çözeltilerden Zn2+, Cr6* ve Cr3+ iyonlarının adsorpsiyon yoluyla giderilmesi incelenmiştir. Adsorpsiyon için optimum koşullar ortamın başlangıç pH'ı, karıştırma sûresi ve başlangıç metal iyonu derişimi incelenerek belirlenmiştir. Zn2+, Cr6* and Cr3+ iyonlarının maksimum adsorpsiyonu sırasıyla pH 2,0; 1,0 ve 3,0'de gözlenmiş ve adsorpsiyon dengesine sırasıyla 5 saat, 7 saat ve 15 dk.'da ulaşılmıştır. Kilin maksimum adsorpsiyon kapasiteleri Zn2+ için 3,1 mg/g (150 mg/L: Başlangıç metal iyonu derişimi), Ct** için 3,16 mg/g (250 mg/L) ve Cr3* için 14,65 mg/g (200 mg/L) olarak belirlenmiştir. Zn2+, Cr6* and Cr3* adsorpsiyonu çoklu metal iyonlarını içeren karışımlarda da incelenmiştir. Kil, asit/kil oram 0,2-1,0 olacak şekilde sülfürik asitle muamele edilmiş, yaş ve kuru yöntemler kullanılarak aktifleştirilmiştir. Kuru aktivasyon metodunun kilin adsorpsiyon kapasitesini yaş yönteme göre daha fazla artırdığı gözlenmiştir. Aktivasyonda kullanılan optimum asit derişiminin 0,01 M ve sıcaklığın 50°C ve 100°C olduğu bulunmuştur. Kil farklı sıcaklıklarda ısıl aktivasyon yöntemi ile de aktifleştirilmiştir. 100°C'de aktifleştirilen kil mineralinin adsorpsiyon kapasitesinin diğer sıcaklıklardakilere göre arttığı bulunmuştur. Bu sonuçlar, Mihalıççık kilinin sulu çözeltilerden Zn2+, Cr6* ve Cr3* iyonlarının uzaklaştırılması için uygun bir sorbent olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the removal of Zn2+, Cr6* and Cr3“1”ions from aqueous solutions was studied by adsorption method using Mihalıççık clay. Optimum conditions of adsorption were determined by investigating the initial pH, contact time and initial metal ion concentration. The maximum adsorption of Zn2+, Cr64" and Cr3+ ions observed at pH 2,0, 1,0 and 3,0, respectively and the adsorption equilibrium was established at 5 h., 7 h. and 15 min., respectively. Maximum adsorption capacities of clay were determined as 1,67 mg/g (150 mg/L) for Zn2+, 3,1 mg/g (250 mg/L) for Cr^ and 14,65 mg/g (200 mg/L) for Cr3+. Adsorption of Zn2+, Cr^ and Cr3+ on clay was also investigated in multiple metal ion mixtures. The clay was treated with sulphuric acid at acid/clay mass ratios of 0,2-1,0 and activated by the dry and wet process. The dry activation method was than wet activation method more effective for increasing of adsorption capacity of clay found to be. Optimum concentration of acid used in activation was found to be 0,01 M and the the optimum temperatures were 50°C and 100°C. The clay was also activated thermal activation method. The adsorption capacity of thermally activated clay was greater at fP^C than the others. These results indicated that Mihalıççık clay is a suitable and efficient sorbent for the removal of Zn2+, Cr6* and Cr3+ ions from aqueous solutions.