DC motorlarının kontrolü RF ASK ile yapılan kameralı takip sistemi
Camera tracking system with DC motors controlled by RF ASK
- Tez No: 259155
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte insan hayatı daha kolay bir hale gelmeye başlamıştır. Özellikle robotik alanındaki gelişmelerle birlikte pek çok işlem insan gücüne gerek kalmaksızın otomatik makineler kullanılarak yapılmaya başlanmıştır. Gerek çalışanların işgücünden kazanmak gerekse insanların kullanılamayacağı yerlerde kullanılmak amacıyla pek çok robot geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam edecektir.Bu tez çalışmasının amacı uzaktan kontrol edilebilen ve çevre görüntülerini kumanda merkezine aktarabilen bir takip sistemi geliştirmektir. Kumanda merkezi ve araç arasındaki kablosuz iletişimi sağlamak amacıyla RF ASK kullanarak iletişim yapan modüller kullanılmıştır.Tez çalışmasında alıcı ve verici devre olmak üzere iki adet uygulama devresi tasarlanmıştır. Verici devre kontrol panelinin içerisinde bulunmaktadır ve kullanıcının butonları kullanarak verdiği hız ve yön bilgilerini alıcı devreye aktarmaktadır. Kablosuz bu veri aktarımı 2400 bps hızında gerçekleştirilmektedir. Kumanda panelinde araç üzerinde bulunan kameranın yatay ve dikey hareketini sağlamak üzere dört adet yön tuşunun yanı sıra bu motorların hızlarını ayarlayabilmek için iki adet de hız tuşu bulunmaktadır. Bu tuşlar yardımıyla dört farklı hız kademesinde kamera yatay ve dikey hareket yapabilmektedir. Kablosuz kameradan alınan görüntüleri izleyebilmek amacıyla kontrol panelinin üzerine 7 inchlik bir LCD ekran yerleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
By the help of fast growing technology, the human life started to get easier. Especially, with the improvernents in the field of robotic lots of process started to be fulfilled by the automatic machines. Many robots were improved and are going to be improved not only to gain from the worker?s labour force but to use at the areas where people cannot be used.This thesis? goal is to develop a following system which can be remotely controlled and can transfer the surroundings? images to the headquarter. In order to provide the wireless connection between the vehicle and the headquarter, the modules which makes connections by using RF ASK was used.In this thesis work, two application circuits were designed as a receiver and transmitter. Transmitter circuit takes place in the control panel and it transfers the speed and direction information to the receiver circuit. This wireless data transfer occurs by the speed of 2400 bps. On the control panel, besides four direction keys which are for providing vertical and horizontal motions of the camera on the vehicle, there are also two speed keys to adjust the speed of the motors. By the help of these keys, the camera can do vertical and horizontal movements in four different speed levels. In order to watch the images which are acquired by the wireless camera, a 7 inch LCD screen was placed.