DC motor devrinin ve devir yönünün uzaktan kontrolünün tasarımı ve uygulanması
  1. Tez No: 55249
  2. Yazar: İLYAS KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
DC MOTOR DEVRİNİN VE DEVİR YONUNUN UZAKTAN KONTROLÜNÜN TASARIMI VE UYGULAMASI (Yüksek Lisans Tezi) rf İ lyas KAPLAN GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1996 ÖZET Bu çalışmada; doğru akım motorlarının devir yönü ve devir sayısının kontrolünü sağlayan bir uzaktan kontrol sistemi tasarlanmış ve yapımı gerçekleştirilmiştir. Pek çok endüstriyel tesis de (kimya, demir çelik, petrol, inşaat v.b) gerçekleştirilen üretimlerin bir çok aşamasın da DC motorlar sıklıkla kullanılmaktadır. Buralarda kullanılan DC motorların kontrolü, üretim ortamının getirdiği olumsuz etkenlerden ötürü (yüksek ısı, toz, hava kirliliği v.b) insan sağlığını tehdit etmektedir. Ayrıca bu işletmeler de çalışan insanların dikkatsizlik ve dalgınlıkları çeşitli iş kazalarına neden olmaktadır. Gerçekleş tirilen cihaz ile yukarıda belirtilen riskler ortadan kaldırdım ş ve DC motorların kontrolü, uzaktan kumanda ile gerçekleştirilmiştir. Bu cihaz, bir DC motora takıldığında motorun devir yönü ve devir sayısı uzaktan kumanda edilebilmektedir. Bu uygulamada sistemin güvenliği açısından PCM (Pulse Code Modulation) metodu kullanılmıştır. Bu metod, motor ile kumanda cihazının birbirlerini görmesi gerekliliğini de ortadan kaldırmıştır. Kumanda işlemini sağlayan bilgiler motora şifreli ve kodlu olarak gönderilmiştir. Böylece çevreden gelebilecek istenilmeyen gürültülere (parazitik) ve sinyallere karşı sistemin güvenirliği artırılmıştır. Yapımı gerçekleştirilen cihaz, bazı küçük düzenlemeler yapılarak çok geniş bir alanda değişik amaçlar için rahatlıkla kullanılabilir. Anahtar Kelimeler : Uzaktan (Remote) kontrol, DC Motor hız kontrol, İki yönlü kontrol, Pozisyon Kontrol Bilim Kodu : 626.02.01 Sayfa Adedi : 72 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. İsmail COŞKUN
Özet (Çeviri)
II DESIGN AND APPLICATION OF A DC MOTOR SPEED AND ROTATION OF DIRECTION REMOTE CONTROL SYSTEM (M. Sc.Thesis) f' İlyas KAPLAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1996 ABSTRACT In this project, the goal is to design and construct the remote control circuit system to control the speed and rotation of direction of DC motors. Many applications in industry and in process control (such as chemistry, steel and. iron, paper, glass production ect.) require electric DC motors as a critical functional elements. Such motors should be remotely controlled rather than purely electromechanic. Because these working areas can have unwanted enviromental conditions such as high temperature, dust atmospheric pollution ect. So, these conditions can cause the job accident witli the carelessness of the workers. With the help of the remote control of the DC motor, all the rise which is mentioned above are eliminated. The remote control card which is developed and connected to the electrical DC motors can easly control the revolutions speed and direction of rotation of the DC motors. Because this technique does not require to see hand held transmitter and receiver card each other. The information which is send to the receiver control card is coded for reason. Therefore, the unwanted noise signal is prevented coming from the enviroment. This devices can be used easly in many application areas for different purposes by the devoloping of small modifications. Key Words : Remote control, DC Motor speed control, Bidirectional speed control, Position control 626.02.01 72 Assoc. Prof. Dr. Ismail COŞKUN Science Code Page Number Supervisor