Uzaktan sesle kontrol edilebilen robot tasarımı ve yapımı
Designing and making a robot sensitive to voice with a remote control
- Tez No: 259156
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN EKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte robotlar günlük yaşantımızda, yardımcı araçlar olarak hergün daha fazla kullanılmaktadırlar. Farklı alanlarda kullanılmaya başlanılan robotların, kontrol edilebilirlikleri, amaca ulaşmada ve istenilen işlemleri gerçekleştirmede önemli bir etken oluşturmaktadır. Sağlık sektöründe, askeri alanda, arama kurtarma çalışmalarında robotlara sıklıkla rastlanmaktadır.Yapılan çalışmada bir robotun sesle ve uzaktan kablosuz olarak kontrol edilmesi amaçlanmıştır. Kablosuz robot, kontrolcüsünden uzakta hareket edeceği için, robota kameradaki görüntüyü aktarma özelliği eklenmiştir. Görüntü aktarımı ve kontrol uygulaması bilgisayar kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Hem klavye kullanılarak, hem de ses ile yön kontrolü yapılabilmektedir. Kontrolün ses komutları ile yapılmasıyla daha hızlı, hatasız ve güvenilir bir kontrol işlemi gerçekleştirmek hedeflenmektedir.Tasarlanan ve gerçekleştirilen sistem, üç ana bölümden oluşmaktadır: kullanıcı kontrol yazılımı, haberleşme kartı ve mikrodenetleyici kontrol kartı. Haberleşme için RF kablosuz iletişim yöntemi kullanılmış ve görüntü aktarımı için IP kamera robot üzerine monte edilmiştir.Yapılan bu çalışma sayesinde robot mayınlı arazide, enkaz üzerinde kısacası insan sağlığını veya güvenliğini olumsuz etkileyebilecek, insanların ulaşmasında sakınca bulunan bölgelerin keşfedilmesinde kullanılabilecektir.Sonuç olarak insan sağlığı ve güvenliği için tehlikeli bölgelere erişimde kablosuz kontrol edilebilen robotların kullanılabilirliği gösterilmekte ve robotun ses ile kontrol edilebilmesi bir özellik olarak eklenmektedir. Robota eklenebilecek mekanik/donanımsal özellikler yardımıyla robotun hareket kabiliyeti arttırılarak kullanım alanının genişletilmesi mümkün gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays,, robots have been used widely as means of our lives at an incresing rate with the developing technology. The capability of controlling the widely used robots in different fiels has an important role in achieving the aims and fulfilling the aimed work. Robots have been widely used in the health sector, military fields and in the search and rescue works.In this work, it is aimed to control the robots sensitive to voice with a remote control in a wireless way. The capability of transferring the picture of the camera is provided for the robot since the robot moves far away from its controller. Visual transfer and checking appliance are provided with the computer. Both keyboard control and direction control with command are applied for a better checking. Direction control is done with the help of keyboard and voice. It is obvious that faster, more reliable checking procedure is carried out with the help of voice commands.The designed system is formed by three main parts. These are user control software, communication card and microchecking cards. Communication is supplied through the RF wireless communication system and IP camera is placed on the robot for the visual transfer.With the help of this study, the robot can be used on the mine-field, on the wreckage, in short; the robot can be benefitted in the search of the areas having the possibility of affecting the human health negatively or the fields that could?t be reached by the people.Consequently, in this study, it is confirmed that wireless controlled robots can be used in the search of the areas threating the human health and safety, and robot?s sensitivity to voice with a remote control is admitted to be the great feature of this robot. The mechanical vehicles that can be placed in robot will increase its speed and this will reflect its usage directly and positively.