Kablosuz haberleşme ile kontrol edilen robot araba
Robot car that can be controlled by wireless communicatıon
- Tez No: 380374
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN SALİHMUHSİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Birçok alanda hayatımızın parçası olan robotlar, teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesiyle birlikte daha çok işlevsellik kazanmaktadır. Bu şekilde sağlık sektöründe, askeri alanda, günlük yaşantımızda ve özellikle insan sağlığı için büyük tehdit oluşturabilecek ortamlarda her geçen gün biraz daha fazla kullanım alanı bulmaktadır. Bu çalışmada tasarlanan robot arabanın fiziksel işlevselliğinden daha çok hareket kaynağı olarak kullanılan doğru akım motorlarının kablosuz haberleşme ile uzaktan kontrolü ve bu elektrik motorlarının sürücü devreleri üzerinde durulmuştur. 60x100 cm2 ebatlarında 2 adet sabit mıknatıslı motorla tahriki yapılabilen bu robot araba, mikrodenetleyici tabanlı kontrol kartlarına bağlanan, ATX ve ARX modülleri ile kablosuz olarak haberleştirilerek ileri ve geri yönde hareketi uzaktan kontrol edilerek sağlanmıştır. Tasarlanan kontrol kartları ile kumanda ve bilgi toplama işlemlerinde kullanılabilecek 1kB'lık veri transferi sağlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Robots are part of our lives in many areas and are becoming more functional with the rapid development of technology. It's usage in our daily life grows increases everyday in many areas such as healthcare sector, military or especially in the areas where there could be a major threat to human health in the case of direct human intervention. Our aims in this study are more on designing driving circuits to the DC motors that run the electric vehicle and also on developing a wireless communication interface between the vehicle and the control unit. The size of the electric car is 60x100 cm2. There are two in permanent magnet DC motor that drives the vehicle. ATX and ARX RF modules are used to develop remote communication interface between the car and the control unit. The bandwith for the developed communication protocol is 1 kB/ sec. The developed vehicle can be put in states of driving forward, driving reverse and in stop position through wireless communication interface.