Ilgın (Konya) kuzeydoğusunda Orhaniye, Çobankaya, Avdan, Karaköy ve Zaferiye köyleri arasının jeolojisi
The geology of the area among Orhaniye, Çobankaya, Avdan, Karaköy ve Zaferiye villages in the north of Ilgin (Konya)
- Tez No: 259161
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHMİ AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, Ilgın (KONYA) kuzeydoğusunda Orhaniye, Çobankaya, Avdan, Karaköy ve Zaferiye köyleri arasının jeolojisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bölgede Geç Miyosen Erken Pliyosen yaşlı örtü altında düşük dereceli metamorfizma ve deformasyon geçirmiş birimler izlenir. Bu birimlerin tabanını resifal nitelikli kristalize kireçtaşı, dolomit ve dolomitik mermerlerden oluşan Siluriyen-Erken Karbonifer yaşlı Bozdağ formasyonu teşkil eder. Bozdağ formasyonu üzerine uyumlu olarak metakonglomera, metakumtaşı, fillit ve rekristalize kireçtaşları ile temsil olunan Devoniyen-Erken Permiyen yaşlı Bağrıkurt formasyonu gelir. Bu kayaçları Devoniyen-Erken Permiyen yaşlı Karadağ metamağmatitleri boyun ve dayklar şeklinde kesmiştir. Bu birimleri metakonglomera, metakumtaşı ve fillitlerden yapılı Erken Triyas yaşlı Bahçecik formasyonu açılı bir uyumsuzlukla örter. Bunun üzerinde uyumlu olarak aynı yaşlı fillit ve matakarbonatlarla temsil edilen Ertuğrul formasyonu yer alır. Ertuğrul formasyonunu Geç Triyas-Erken Jura yaşlı dolomit ve dolomitik mermerlerden oluşan Kızılören formasyonu uyumlu olarak örter. Temel birimler, onları uyumlu olarak izleyen Erken Jura- Erken Kretase yaşlı Lorasdağı formasyonu ile son bulur. Mesozoyik yaşlı birimler üzerinde açılı uyumsuzlukla Geç Miyosen Erken Pliyosen yaşlı taban konglomerası ve kireçtaşı tabakalarından oluşan Ulumuhsine formasyonu ve Geç Pliyosen- Kuvaterner yaşlı alüvyal yelpaze çökellerinden oluşan Tekeler formasyonu yer almaktadır. İnceleme alanında bütün birimler üzerinde açılı uyumsuzlukla, her tür boyutta tutturulmamış malzeme içeren Pliyo-Kuvaterner alüvyonlar yer almaktadırİnceleme alanında temele ilişkin kayaçlar Alpin orojenezi sonucu yeşilşist fasiyesine bağlı olarak bölgesel metamorfizma geçirmiş ve aynı zamanda üç evreli deformasyon etkisinde KB-GD ve KD-GB gidişli kıvrımlar geçirmişlerdir.Yörenin jeoloji evrimi neotektonik dönemde gelişen faylar ve bu fayların hareketlerine bağlı olarak gelişen Geç Miyosen-Geç Pliyosen yaşlı çökellerin birikimiyle son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to elucidate the geological evolution of the area among Orhaniye, Çobankaya, Avdan, Karaköy and Zaferiye villages in the north of Ilgın, Konya. Metamorphosed and deformed rocks crop out under the late Miocene-early Pliocene aged cover rocks in the study area.The Silurian-early Carboniferous Bozdağ Formation forms the base of these units. It is made up of recrystallized reef limestone, dolomite and dolomitic marble. The Devonion- early Permian Bağrıkurt Formation conformably overlies the base unit and, consists of metaconglomerate, metasandstone, phyllite and recrytstallized limestone. These rocks are intruded by the Devonian-early Permian Karadağ Metamagmatics as sills and dykes. The early Triassic Bahçecik Formation overlies them with an angular unconformity. It is vertically and laterally graded upward to the same aged Ertuğrul Formation represented by phyllite and metacarbonate. This Formation is conformarbly overlain by the late Triassic-early Jurassic Kızılören Formation made up of dolomite, dolomitic marble. This sequence ends with the early Jurassic-early Cretaceous Lorasdağı Formation.The late Miocene-early Pliocene Ulumuhsine Formation overlies the base units with an angular unconformity. It is composed of basal conglomerate and limestone. The Ulumuhsine Formation conformably overlain by the late Pliocene- Quaternary Tekeler Formation consisting of alluvial fan deposits. Plio- Quaternary and Holocene alluvium of locally derived, poorly consolidated and unconsolidated gravels, sands and fines form the youngest units in the area.The Paleozoic and Mesozoic aged units have undergone regional metamorphism under greenschist facies and three phases of deformation during the Alpine orogeny. These are in sequence (1) schistosity planes, (2) NW-SE trendingfolds and (3) NE-SW trending folds.The geological evolution of the study area ended by the development of faults in the neotectonic period.