Furanil ve benzofuranilglioksim türevlerinin sentezi ve bazı metal komplekslerinin incelenmesi
The synthesis of furanyl and benzofuranylglyoxime derivatives and the investigation of their some metal complexes
  1. Tez No: 259160
  2. Yazar: DUYGU AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada; 2-asetilfuran ve 2-asetilbenzofuran'dan çıkılarak nitrosolama metodu ile önce 2-isonitrosoasetilfuran ve 2-isonitrosoasetilbenzofuran sentezlenmiş olup, daha sonra bunların NH2OH.HCl ile reaksiyonundan furanilglioksim ve benzofuranilglioksim sentezlenmiştir. Sentezlenen bu 4 ligandın (keto oksim ve glioksim) Ni(II), Co(II), Cd(II), Cu(II) tuzları ile kompleksleri izole edildi. Elde edilen bileşiklerin yapıları FT-IR, NMR, Elemental Analiz ve AAS teknikleri kullanılarak aydınlatılmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, setting forth from 2-acetylfuran and 2-acetylbenzofuran; 2-isonitrosofuran and 2-isonitrosoacetylbenzofuran have been synthesized, and then, later with a reaction with NH2OH.HCl furanylglyoxime and benzofuranylglyoxime have been synthesized. The complexes of this four ligand with Ni(II), Co(II), Cd(II), and Cu(II) salts were isolated. The conformation of all the combinations were tried using FT-IR, NMR and Elemental Analysis and AAS techniques to be highligted.