Determinants of economic performance and networking patterns of settlements in Antalya region
Antalya bölgesindeki yerleşmelerin ekonomik performanslarını ve aralarındaki ağ ilişkilerini belirleyen faktörler
- Tez No: 259192
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDA ERAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Küreselleşmenin etkileri yerleşmeler arası ilişki biçimlerini, aynı zamanda da sermaye ve işgücü arasındaki ilişkileri dönüştürmektedir. Hiyerarşik sınırların kaybolduğu bu küresel çağda yerleşmelerin ekonomik performansları önem kazanmıştır. Fakat bireysel performanslar küresel sistemle bütünleşmek için yeterli değildir. Yerleşmeler arası tamamlayıcı ve işbirlikçi ilişkileri sağlayarak sinerji yaratan ve ağlar olarak tanımlanan yeni bir ilişki biçimi ortaya çıkmıştır. Bu küresel dönüşüm sürecinin mekandaki yansımaları ise kent bölgelerdir.Bu çalışma kent bölge bağlamında, yerleşmelerin ekonomik performanslarını ve birbirleri ile kurdukları ağ ilişkilerini niceliksel araştırma yöntemleri kullanarak ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Effects of globalization transform the forms of relations between settlements and it also changed the relations between capital and labor. In this global era performances of individual settlements became crucial in the absence of old hierarchic boundaries. But individual performances of settlements are not enough to integrate the global system. A New type of spatial organization appeared which is called networking to enhance complementary and cooperative relations crucial for synergy. The spatial reflexions of this transformation process are city regions.This study aims to determine the factors affecting economic performance and networking patterns of settlements in Antalya Region with the use of quantitative research methods.