Improving urban facades as an intervention into the built environment the case of façade improvement application along the protocol highway of Ankara, a route from Aydinlikevler district to Esenboğa airport
Yapısal mekana müdahale olarak şehir cepheleri düzenlemesi Ankara protokol yolu boyunca Aydınlıkevler bölgesinden Esenboğa havalimanına kadar yapılan cephe düzenleme uygulaması örneği
  1. Tez No: 259193
  2. Yazar: ELNAZ TORABİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
İnsan etrafındaki fiziksel çevreyi yaratırken, biçimler ve kütlelerin yanısıra, anlamlardan oluşan psikolojik bir çevrede oluşur. Fiziksel mekâna müdahale, kurulmuş çevrenin kompozisyonundan çıkartılan anlamları etkiler ve insanların bu anlamdaki tasarım stratejilerine verdikleri tepki bu müdahalelerin önemini gösterir.Şehrin giriş omurgası ziyaretçilerin zihninde bir kent imajı yaratmak açısından önem taşrır, ve Ankaranın protokol yolu kenti devlet büyükleri ve ziyaretçilere tanıtır. Böylelikle bu yola uygulanan hertürlü müdahale kentin oluşan sembolik imajını etkiler. Bu anlamda binaların görünen cephelerine güzelleştirme adına cephe kaplaması uygulamak yol manzarasının görünümünü değiştirir ve Büyükşehir Belediyesinin cephe düzenlemesine olan yaklaşımı ve bu yolu akıllıca yürütülmüş bir proje yerine sadece bir uygulama olarak ele alması, bu koridorun prestijni yansıtmamaktadır.Bu anlamda bu tez çalışması yol manzarasının niteliğini tasarım ilkeleri altında objektif ve subjektif ölçeklerle inceler, ve bu çalışmanın hedefi uygulamanın başarısını, yol manzarasının kalitesine arttırmayı hedefleyen çözümlerle sorgulamaktır.Bu amaçla, değerleme analizleri tezin ikinci bölümünde incelenmektedir ve tezin üçüncü bölümü tasarım ilkelerini bir matris olarak sunmaktadır. Bu değerlendirme analizlerine göre uygulama alanında tasarım ilkelerinin birçoğu gözden kaçırılmış olup yol manzarasının monotonluğuna sebep olmuştur, ama yol manzarası eskiye göre görsel anlamda daha düzenli görünmektedir.
Özet (Çeviri)
When human constructs the physical surrounding, a psychological environment of meanings is being created, accompanying the world of shapes and masses. Interventions into built environment affect the meanings extracted from the composition of the physical setting and the response of people to design strategies reveals the importance of them.The entrance spine of a city is important in creating an image of the city in the minds of the observers, and the protocol highway of Ankara introduces the city to other countries? leaders and visitors. So any intervention into this highway will affect the symbolic image formed. As such, attaching claddings onto visible façades of buildings in terms of ?beautification? changes the appearance of the streetscape, and Municipality?s approach to façade improvement does not heed the prestige of this corridor; being an application rather than a well-advised project.This thesis aims to study the quality of the streetscape under the principles of design in terms of objective and subjective dimensions with respect to the physical characteristics of the setting and people?s interpretations from it, and the objective ofthis study is to question the success of this intervention with regard to solutions to improve the quality of the streetscape.To this end evaluative analyses are studied in the second chapter and the third chapter introduces a matrix of design principles. According to these evaluations, most design concerns are being underestimated, resulting in the monotony of the streetscape but the streetscape appears to be visually more ordered compared to the past.