Adaptive controller applications for rotary wing aircraft models of varying simulation fidelity
Farklı fidelitedeki döner kanatlı hava aracı modellerine yönelik adaptif kontrol uygulamaları
- Tez No: 259200
- Danışmanlar: DR. İLKAY YAVRUCUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez, döner kanatli hava araçlarina, özellikle helikopterlere, yönelik adaptif kontrolcü tasarimi,analizi ve test edilmesi ile ilgilidir. Lineer olmayan bir helikopter modeli gelistirilmis¸ vetrim ve dinamik tepki analizleri ile model doğrulanmıştır. Yörünge üretecine sahip iç-dışdöngülü bir kontrolcü tasarlanmış ve iç döngüye sinir ağ tabanlı adaptif bir kontrolcü entegre edilmiştir. Kontrolcü, türbülans altında karmaşık manevraları otonom olarak yapmasıiçin kullanılmıştır. Son olarak, ağırlık merkezi pozisyonu değiştirilip adaptif kontrolcününtasarımı için ne kadar doğru bir ağırlık merkezi pozisyonu bilinmesi gerektiği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis concerns the design, analysis and testing of adaptive controllers for rotary wingaircraft, in particular helicopters. A non-linear helicopter model is developed and validated bytrim and dynamic response analyses. A inner-outer loop cascade controller is designed witha trajectory generator in the most outer layer and an adaptive neural network controller isimplemented to the inner loop. Controller is then challenged to carry out complex maneuversautonomously under turbulence. Finally, the center of gravity location is varied to severevalues to observe adaptation characteristics to investigate the requirement on the knowledgeof the center of gravity location during such adaptive controller design.