Urban disaster risk management with compulsory earthquake insurance in Turkey
Zorunlu deprem sigortası ile Türkiye'de kentsel risk yönetimi
- Tez No: 259201
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BALAMİR, PROF. DR. UTE WERNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sigortacılık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Insurance, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 455
Özet
1999 Depremleri'nden sonra oluşturulan Zorunlu Deprem Sigortası (ZDS) devletin finansal yükünüazaltmayı ve binaların sağlamlaştırılmasını teşvik etmeyi amaçlamıştır. Türkiye'deki deprem riskininyüksek olması, risk azaltmayı gerektirmekte; bu ise, risk azaltmanın uluslararası yeni politikadakiönceliği ile bağdaşmaktadır. Ancak, ZDS sistemi, risk azaltmayı göz önüne almadan ve zorunlukoşullarda uygulanmaktan oldukça uzak olarak idare edilmektedir.Zeytinburnu hanehalkı araştırması bulgularına göre, ZDS sistemi'nin algılanan özellikleri bir afetolayında Devlet yardımı beklentisine neden olduğu için, ZDS sistemi düşük sigortalanma oranlarınasahiptir. ZDS'nin gönüllü olarak yaptırılması nedeniyle, ZDS sistemi sosyal eşitsizlikler yaratmaktadır.Bu, yüksek sosyal statüler ve genel sigorta yaptırma davranışı ile ilgili iken, orta-düşük gelirdüzeyindeki konut sahiplerinin, ZDS yaptırmayı `zorunlu' ve bir `sosyal dayanışma' biçimi olarakalgılamasının, sigortasız konut sahiplerinden önemli farklılık gösterdiği gözlenmektedir. ZDS'nin riskazaltmayı gözardı ederek yönetilmesinin kaderci tutumlara ve risk azaltmanın gerektirdiği koşullarıyerine getirmek için güçlü bir isteksizliğe neden olduğu görülmektedir. Düşük sigortalanma oranı veyüksek deprem riski, ZDS sistemi'nin verimli çalışmasını tehdit etmekte ve devletin depremlerdensonraki yükünü azaltmamaktadır.Araştırma bulgularına göre, depremlere karşı dirençlilik oluşturmak için daha uygun bir strateji, ZDSsistemi'nin yerel yönetimlerle işbirliği ile olası görünmektedir. ZDS sistemi'nin, bir `Teşvik Programı'oluşturması sayesinde, afet sonrası kayıp teminatı mekanizmasından, afet öncesi risk azaltmadestekleyicisine dönüşmesini başarmak için birçok neden ve kanıt olduğu gözlenmektedir.Belediyeleri, kentsel risk haritaları üretmesi için desteklemek, potansiyel kayıpları salt doğru biçimdeölçerek riskleri azaltabilir; ve ZDS sistemi'nin kapsamını kentsel risklere genişletebilir. Konutsahiplerinin özellikleri, algıları ve alternatif politikalara eğilimleri arasındaki ilişkisel analizler, riskedayalı primlerin üretildiği politikaların uygulanmasının gerekli olduğunu göstermektedir. Konutsahiplerinin, risk azaltma önlemlerini almak için teknik ve finansal desteğe ihtiyaç duyduğugözlenmekte; diğer yandan, risk azaltmanın faydaları ve ZDS yaptırmanın göz ardı edilmesi nedeniyle,bireyselleştirilmiş koşullardaki kararların kaderci tutumları ve isteksizliği güçlendirdiği görülmektedir.Yerel yönetimlerin, kentsel risk azaltma planlarını ve yerel topluluk tabanlı projelerini uygulamasıüzere kapasitelerinin güçlendirildiği bir Teşvik Programı, kamu kaynaklarının israfını ve sosyaleşitsizliklerin yaratılmasını önleyebilir. Hanehalklarının alternatif politikalara karşı tutumlarının,özellikleri ve algılarına göre irdelendiği `ilişkisel analizler', bir Teşvik Programı sayesinde, ZDSsistemi'nin risk azaltmada bir sosyal dayanışma biçimi olarak algılanabileceğini ortaya çıkarmıştır. Bu,bireyselleştirilmiş kararlara kıyasla, kaderci tutumları azaltacak, ve isteksizliği sınırlandıracaktır. Sonuçolarak, aktif katılım ile risklerin azaltılmasına ve ZDS yaptırılmasına olan isteklilik, özellikle orta-düşüksosyo-ekonomik düzeylerdeki konut sahipleri arasında, dirençli bir toplum yaratılmasına neden olacakbiçimde genişleyecektir.
Özet (Çeviri)
Turkish Compulsory Earthquake Insurance (ZDS) introduced after the 1999 Earthquakes aimed tolower financial burdens of the State and to promote safer building construction. High earthquake riskin Turkey necessitates risk mitigation, in line with the priority of the new international policy. Yet, theZDS system operates without regard to risk mitigation, and it is far from being a compulsory condition.The ZDS system has low penetration ratios due to expectations of State-aid in the event of a disaster,which arise from perceived attributes of ZDS, according to the findings of the Zeytinburnu householdsurvey. The ZDS system generates social inequalities because purchase of the ZDS contracts isvoluntary. This is related to higher social statuses and general insurance purchase behavior, whereasinsured homeowners in middle-lower income levels are observed to differ significantly from un-insuredhomeowners in their perception of the ZDS purchase as `compulsory? and as a form of `socialsolidarity?. Operation of the ZDS disregarding risk mitigation seems to promote fatalistic attitudes andreluctance to conform with requirements of risk mitigation. Low penetration ratio and high earthquakerisk threaten efficiency of the ZDS system and does not reduce burdens of the State.Based on survey findings, a more appropriate strategy for the achievement of resilience againstearthquakes could be possible through the collaboration of the ZDS system with local administrations.It is observed that by means of a `Grant Program?, there may be abundant reason and evidence toachieve convertion of the ZDS system from a post-disaster loss compensation mechanism to a predisasterrisk reduction benefactor.Supporting municipalities to produce urban risk maps could reduce risks by more accurate estimationof potential losses, and an extended coverage of the ZDS system to urban risks. Relationshipanalyses between homeowners? attributes, perceptions and tendencies toward alternative policiesindicate the necessity of introducing policies based risk-rated premiums. Homeowners are observedas requiring technical and financial assistance to take mitigation measures, decisions underindividualized conditions, on the other hand, seem to reinforce fatalistic attitudes and reluctance dueto the disregard of risk mitigation benefits and ZDS purchase.Waste of public resources and creation of social inequalities could be prevented by enhancing thecapacities of local authorities to implement urban risk mitigation plans and community-based projectsvia a Grant Program. `Relationship analyses? of the attitudes of homeowners for alternative policieswith respect to their attributes and perceptions revealed that a Grant Program could result in theperception of the ZDS system as a form of social solidarity in risk mitigation. This is to reduce fatalisticattitudes, and curb reluctance compared to individualized conditions of insurance purchase. As aresult, willingness to mitigate risks through active participation and purchase of ZDS contracts,particularly among homeowners in the middle-lower socio-economic statuses are likely to expandleading to a resilience society.