Slope stability assessment along the Bursa-İnegöl-Bozüyük road at km: 72+000-72+200
Bursa-İnegöl-Bozüyük yolu km: 72+000-72+200 arası şev duraylılığının değerlendirilmesi
- Tez No: 259212
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışmanın amacı, Bursa-İnegöl-Bozüyük Yolu inşaatı sırasında eski heyelan bölgesindeki KM: 72+000-72+200'de meydana gelen heyelanın jeoteknik değerlendirilmesinin yapılarak en uygun iyileştirme tekniğini belirlemektir.Bu amaçla, öncelikli olarak heyelan geometrisi 4 adet profil üzerinde geriye dönük analiz yöntemi ile incelenerek kayma yüzeyi boyunca mobilize olmuş zeminin parametreleri Slope/W yazılımı kullanılarak bulunmuştur. Çalışma sahasını en iyi şekilde temsil eden profil üzerinde birleştirilmiş analiz yapılarak (Seep/W ve Slope/W yazılımları ile) heyelanın mekanizması, jeoteknik değerlendirmelerden elde edilen parametreler, heyelanın büyüklüğü ve kayma dairesinin konumu göz önüne alınarak heyelan modellenmiştir. Ayrıca çalışma sahasının ikinci derece deprem bölgesinde bulunmasından dolayı deprem durumu için sözde statik analizi Slope/W program kullanlarak yapılmış ve en uygun iyileştirme tekniği olarak yüzey ve yeraltı sularının drenajı, kaya topuk dolgusu ve yük hafifletmesi önerilmiştir.Heyelanın statik ve dinamik koşullardaki analizi sonlu eleman yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Statik koşuldaki analiz, arazide yapılan inklinometre ölçümleri kullanılarak kalibre edilmiştir. Dinamik analiz, inklinometre sonuçları ve sonlu eleman yöntemi kullanılarak elde edilen sonuçların iyi uyum sağlaması ile çalışma alanının sismik karakteri gözönüne alınarak seçilen ivme kayıtları kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the most suitable remediation technique via geotechnical assessment of the landslide that occurred during the construction of Bursa-İnegöl-Bozüyük Road at KM: 72+000-72+200 in an ancient landslide area.For this purpose, the geotechnical parameters of the mobilized soil along the slide surface was determined by back analyses of the landslide at four profiles by utilizing the Slope/W software. The landslide was then modeled using coupled analyses (with the Seep/W and Slope/W softwares) along the most representative profile of the study area by considering the landslide mechanism, the parameters determined from the geotechnical investigations, the size of the landslide and the location of the slip circle. In addition, since the study area is located in a second degree earthquake hazard region, pseudo-static stability analyses using the Slope/W software were performed incorporating the earthquake potential. The most suitable slope remediation technique was determined to be a combination of surface and subsurface drainage, application of rock buttress at the toe of the slide and unloading of the landslide material.A static and dynamic analyses of the landslide was also performed through utilizing finite element analyses. The static analyses were calibrated using the inclinometer readings in the field. After obtaining a good agreement with the inclinometer readings and finite element analyses results, the dynamic analyses were performed using acceleration time histories, which were determined considering the seismic characteristics of the study area.