Design and optimization of a mixed flow impeller using robust design methods
Karışık akışlı bir kompresörün robust tasarım metodları kullanılarak tasarım ve optimizasyonu
  1. Tez No: 259213
  2. Yazar: MERT ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SİNAN AKMANDOR, YRD. DOÇ. DR. OĞUZ UZOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Aeronautical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, santrifuj bir impeller'ın geliştirilmesi için kullanılacak bir tasarım metodolojisinin geliştirilmesini ve bu metodolojinin kullanılarak küçük turbojet motorları için karışık akışlı bir impeller'ın tasarımını kapsamaktadır. Metodoloji birbiri ile etkileşim halinde çalışan, tasarım, modelleme ve optimizasyon süreçlerini bünyesinde barındırmaktadır. Tasarım süreci, birbiri ile uyumlu olarak çalışan bir dizi kod ve ticari tasarım yazılıınmdan oluşmaktadır. Modelleme prosedürü, Deney Tasarımı Yöntemine dayanılarak kurulan bir veri tabanının bir Yapay Sinir Ağı koduna bağlı olarak sürülmesi ile oluşturulmuştur. Optimizasyon işlemi, Çok Yönlü Arama Algoritması üzerine çalışan bir optimizasyon kodu tarafından gerçekleştirilmektedir. Optimizasyon problemi, çalışma bünyesinde hazırlanan parametrik kompresör ve motor tasarım kodları ile hazırlanmıştır. Optimizasyon probleminin hedefi, verilen şartlar dahilinde küçük bi turbojet motoru için olabilecek en iyi itki-yakıt sarfiyatı kombinasyonunu veren tasarım parametrelerine ulaşmaktır.Optimizasyon sonucunda elde edilen tasarım parametreleri kombinasyonu kullanılarak ticari bir yazılım vasıtasıyla nihai tasarım oluşturulmaktadır. Çalışmanın son bölümünde, ortaya çıkan tasarım yapılan çalışmadan elde edilen faydayı gösterebilmek amacıyl standart bir radyal kompresör ile karşılaştırılmaktadır. Sonuçlar, küçük turbojet uygulaması için, karışık akışlı bir kompresörün radyal akışlı bir kompresörden çok daha avantajlı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This is a study that is focused on developing an individual design methodology for a centrifugal impeller and generating a mixed flow impeller for a small turbojet engine by using this methodology. The structure of the methodology is based on the design, modeling and the optimization processes, which are operated sequentially. The design process consists of engine design and compressor design codes operated together with a commercial design code. Design of Experiment methods and an in-house Neural Network code is used for the modeling phase. The optimization is based on an in-house code which is generated based on multidirectional search algorithm. The optimization problem is constructed by using the in-house parametric design codes of the engine and the compressor. The goal of the optimization problem is to reach an optimum design which gives the best possible combination of the thrust and the fuel consumption for a small turbojet engine.The final combination of the design parameters obtained from the optimization study are used in order to generate the final design with the commercial design code. On the last part of the thesis a comparison of the final design and a standard radial flow impeller is made in order to clarify the benefit of the study. The results have been showed that a mixed flow compressor design is superior to a standard radial flow compressor in a small turbojet application.