Robust controller design for a fixed wing UAV
Sabit kanatlı bir iha için gürbüz kontrolcü tasarımı
- Tez No: 259215
- Danışmanlar: PROF. DR. NAFİZ ALEMDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tez sabit kanatlı bir Insansız Hava Aracının (IHA) yunuslama ve yalpalamaotopilotu tasarımının tasarım ve uygulanmasını anlatmaktadır. ODTU'de tasarlananbir taktik İHA (TİHA) uygulama platformu olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmayunuslama ve yalpalama harekteleri için klasik ve gürbüz kontrolcü tasarımlarınıiçermektedir. Bu tezde aynı zamanda IHA'nın doğrusal olmayan dinamik modeliMATLAB/SIMULINK ortamında geliştirilmiştir. Bu kapsamda PID ve Hinfkontrolcüleri tasarlanmıştır. Benzetim sonuçları tasarlanan kontrolcülerinperformansını göstermektedir. Benzetimler hem nominal IHA modeli hem debelirsizlik ve sensör gürültüsü içeren modeller üzerinde denenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study describes the design and implementation of the pitch and roll autopilotsfor a fixed wing unmanned vehicle. A Tactical Unmanned Aerial Vehicle (TUAV),which is designed at the Middle East Technical University (METU), is used as aplatform. This work combines development of the classical and robust controllers,which are used for the pitch and roll autopilots. One of the important steps in thethesis is development of the non-linear dynamic model of the UAV, which isdeveloped in MATLAB/Simulink environment. Two different strategies of thecontroller design imply development of the PID and Hinf controllers. Simulationresults illustrate the performances of the designed controllers. Simulation isperformed for the nominal model of the UAV and for the model that includesuncertainties and sensor noises.