Design and analysis of a VTOL tilt-wing UAV
Dikey iniş ve kalkış yapabilen ve kanatlari döndürülebilen bir insansız hava aracının tasarımı ve analizi
  1. Tez No: 637012
  2. Yazar: HASAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK FUNDA KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada, hareketli kanadına ve kuyruğuna yerleştirilmiş altı motor sayesinde dikey iniş ve kalkış yapabilen bir insansız hava aracının tasarımı ve analizi anlatılacaktır. Uçağın kanatlarında dört, yatay kuyruğunda iki motor bulunmaktadır. Uçağın kanadı ve kuyruğu 90° dönebilme kabiliyetine sahiptir. Dikey iniş ve kalkış sırasında ve dikey uçuştan yataya uçuşa geçiş sırasında hem aerodinamik hem de itki kuvveti kullanılmaktadır. Aerodinamik analizler ANSYS Fluent v.18 ile yapılmıştır. MATLAB/Simulink/Simscape'de uçağın üç boyutlu modelini de içeren altı serbestlik dereceli doğrusal olmayan model tasarlanmıştır. Dikey uçuştan yatay uçuşa geçiş problemi tanımlanmış olup geçiş uçuşu sırasındaki problemlerin aşılması amacıyla PID ve LQR methodları kullanılarak üç tip gürbüz kontrolcü algoritması uygulanmış ve kontrolcü tiplerinin geçiş uçuşu sırasındaki davranışları karşılaştırılmıştır. Sekiz adet trim noktası belirlenerek her bir trim noktası için ayrı ayrı kontrolcü tasarlanmıştır. Yumuşak bir geçiş yapmak için trim noktaları arasında kazanç ayarlaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the design and analysis of a UAV, which is capable of vertical take-off and landing using fixed six rotors placed on the tilt-wing and tilt-tail, will be explained. The aircraft has four rotors on its wing and two rotors on its tail. The main wing and horizontal tail are capable of 90° tilting. Both aerodynamic and thrust forces are used during VTOL, transition, and forward flight. Aerodynamic analysis has been performed in ANSYS Fluent v.18. A non-linear six DoF model, involving a 3D CAD model of the aircraft, has been created in MATLAB/Simulink/Simscape. The transition problem has been identified. Three types of robust controller algorithms, involving PID and LQR methods, have been implemented to overcome the challenges which have been faced while performing transition from vertical to horizontal flight phase and vice versa, and the results of each controller type have been compared concerning those criteria. Eight trim points have been identified for full mission profile, and for each trim condition, separate controllers have been designed. Gain scheduling has been employed between trim points for a smooth transition.