Succeeding generations changing trajectories: The influences of generational transition on the local pathways of development - The Kayseri experience
Bölgesel kalkınmanın nesil aşan bağlamı: Nesiller arası geçişin yerel kalkınma ekseni üzerindeki etkileri - Kayseri örneği
- Tez No: 259216
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. MELİH PINARCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 412
Özet
Güncel kalkınma literatürü, 1980 sonrası dönemde yerel kalkınma deneyimlerinin başarısının iktisadi olanlar kadar iktisadi olmayan bileşenlerle ilişkili olduğu vurgusunu gündeme getirmekte ve yerel kurumlar üzerine ve bunlara bağlı olarak güvene dayalı karşılıklı dayanışma ilişkileri yaratan yerel sosyal etkileşime yoğunlaşmış görünmektedir. Yerel toplumsal yapı tarafından sosyal olarak üretilen yerel kurumlar, bir yandan, kalkınmanın yerel aktörleri arasındaki ilişki biçimleri üzerinde doğrudan etkili olan yerel kural, kaide ve örüntüleri, hatta yerele özgü bir zihniyeti ifade eder. Diğer yandan, geleneksel, hatta yazılı olmayan yerel bilginin nesiller arası sosyal kalıtımını gerçekleştiren hem de diğer yerel aktörlerin yerel üstü düzeyde değişen iktisadi ilişki ağlarına adaptasyonunu kolaylaştıran organizasyonel aktörler olarak görülmektedir. Ancak güncel kalkınma literatürünün analizlerine konu olan bu başarılı yerel kalkınma deneyimlerini domine eden yaş grupları, günümüzde giderek aktif işgücü yaş sınırına, ya da emeklilik yaşına yaklaşmakta ve hatta bunu geçmektedir. Dolayısıyla önümüzdeki 10 yıl, bu başarılı kalkınma deneyimlerini yaşayan neslin, yerini kendinden sonraki nesile bırakma dönemine, veya bu çalışmada kavramlaştırıldığı şekliyle, nesiller-arası geçiş dönemine işaret etmektedir.Bu kavram, kalkınma literatürünün bugüne kadar üzerinde durmadığı yeni bir gerilim alanını ifade eder ve bu çalışma, nesiller-arası geçiş döneminin yerel kalkınma eksenleri üzerindeki etkisini, birbirinden farklılaşmış nesiller arasındaki gerilimler üzerinden olduğu kadar; yeni nesillerin, kendinden öncekilerin ürettiği yerel kurumlarla ve yine bu yeni nesillerin ürettiği yeni kurumların eski kurumlarla olan gerilimleri üzerinden analiz eder ve kavramlaştırır. Bu çalışmada yukarıda tanımlanan gerilimler, 1980 sonrası dönemde başarılı bir yerel kalkınma performansı üreten Kayseri deneyimi üzerinde hem yerel kalkınma ekseninin hem de kentin sosyo-mekansal örüntülerinin nesiller arası değişimine odaklanarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The success of the local development experiences after the 1980s is associated with the non-economic components as well as the economic ones in the contemporary development literature and it seems to be intensified on the local institutions and local social interaction creating reciprocal cooperative trust relations. These socially constructed local institutions refer to the local rules, routines and patterns having been directly influencing the relation among the local actors of development. They are also seen to be the organizational actors of development being responsible for the social inheritance of traditional and even tacit local knowledge and facilitating the adaptation of other local actors to the changing supra local networks. In many cases, however, the age groups dominating these successful development experiences have come to the edge of or already exceeded the age limits of active workforce cohorts currently. The coming decade, therefore, indicates a succession period from these generations leading to the emergence of successful development experiences to their successors. This period is identified in this study as the generational transition.This concept represents a newly emerging field of contradiction and this study analyses and conceptualizes the influences of generational transition on the local pathways of development both in terms of the tensions between diverse generations, and in context of tensions between the institutions and successor generations and among the institutions being socially constructed by predecessor generations. These tensions are analyzed in this study through the Kayseri experience which has created a successful local development practice after the 1980s.