Preparation and characterization of titania-silica-gold thin films over ito substrates for laccase immobilization
Lakkaz tutuklanması için ıto üzerinde titantum dioksit-silisyum dioksit-altın ince filmler elde edilmesi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 259217
  2. Yazar: ZEYNEP EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN KARAKAŞ, PROF. DR. MÜRVET VOLKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, biyosensor uygulamaları için elektrokimyasal aktif yüzey hazırlamak için TiO2-SiO2-Au ince filmi ile kaplanmış ITO üzerine redox enzim lakkaz tutuklanmasıdır. TiO2-SiO2-Au kolloid solüsyonu sol-jel yoluyla sentezlendi ve ince film substrat üzerine daldırmalı çıkarmalı kaplama yöntemiyle depolandı.Enzimi altın aktif bölgelerine kovalent olarak tutuklamak için sistamin bağlayıcı olarak kullanıldı. Ön çalışmalar invertazın model enzim ve payreks camların substrat olarak kullanılmasıyla yürütüldü.Tutuklama sıcaklığı, enzim depolama solüsyon konsantrasyonu, tutuklama zamanı gibi immobilizasyon parametrelerin etkisi lakkaz için incelendi. Kayıp çalışmaları yürütüldü ve tutuklanmış lakkazın raf ömrü kararlığı belirlendi. En yüksek lakkaz aktivitesine, tutuklanma 50 µg/ml solüsyonla 4°C'de 2 saat gerçekleştirildiğinde ulaşıldı. Enzim solusyonu içinde 4 saatten fazla tutulduğunda lakkaz aktivitesi azaldı. Substratın ilk kullanımında lakkaz kaybı gözlemlendi ve bir sonraki kullanımda yeni örneklerde nonkovalent adsorplanan enzimin olmasıyla ilişkilendirilebilir %55'lik bir aktivite azalması belirlendi. Havadaki ve tampon çözeltideki raf ömrü kararlılığı da test edildi. Örneklerin aktivitelerin 6 gün sonra raf ömrü koşullarına bağlı olmaksızın hemen hemen tamamen yok olduğu bulundu. Her iki enzim de ITO substrat üzerinde daha yüksek aktiviteye sahiptiler.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to immobilize the redox enzyme laccase over TiO2-SiO2-Au thin film coated ITO glass substrates in order to prepare electrochemically active surfaces for biosensor applications. Colloidal TiO2-SiO2-Au solution was synthesized by sol-gel route and thin film was deposited onto the substrates by dipcoating method. The cysteamine was utilized as a linker for immobilization of enzyme covalently through gold active sites. Preliminary studies were conducted by using invertase as model enzyme and Pyrex glasses as substrates.The effect of immobilization parameters such as immobilization temperature, concentration of enzyme deposition solution, immobilization time for laccase were examined. Leakage studies were conducted and storage stability of immobilized laccase was determined. Highest laccase activity was achieved when immobilization was performed with 50 µg/ml solution at 4°C for 2 hours. Laccase activity decreased after 4 hours of impregnation in enzyme solution. Laccase leakage was observed in the first usage of substrates and 55% activity decrease was determined in the subsequent use which might be attributed to the presence of uncovalently adsorbed enzyme on the fresh samples. In air and in buffer storage stabilities were also tested. It was found that the activity of samples almost vanished after 6 days regardless of storage conditions. Both enzymes had more activity on ITO substrate.