Bal arısı (Apis mellifera)'nda kıl uzunluğunun mevsim ve yaş değişimi ile ilişkisinin incelenmesi
The effects of season and age on the hair length of the honey bee (Apis mellifera l. )
- Tez No: 259251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zooloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada bal arıları (Apis mellifera L.)'nda kıl uzunluğu ve yoğunluğu üzerine mevsim ve yaşın etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Çalışma 2009 yılı Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında yürütülmüştür. Her ay 3'er koloni olmak üzere toplam 15 koloniden yararlanılmıştır. Çalışmada tarlaya çalışan ve çalışmayan işçi arıların kıl uzunlukları ve yoğunlukları belirlenmiştir. İşçi arılarda kıl uzunluğu ve yoğunluğu 0., 10., 20., 30., 40., ve 50.
Özet (Çeviri)
The aims of the present study were to determine the effects of the season and age on the worker honey bee (Apis mellifera L. ) hair length and density.This study was carried out in the May, June, July, August and September during 2009. In each month 3 colonies were selected randomly and total of 15 colonies were used. In the study we measured the hair length and density of worker bees that to go to field free and restricted. The hair length and density of worker bee which on the age of 0., 10., 20., 30., 40. and 50.th days were measured.It was found that the hair length and density of worker honey bee significantly changed in accordance to the months and ages in both. There were significant (P0.05) correlation within the hair length and month age and restricted or free to field.