Farklı orijinli çemen (Trigonella foenum-graecum L.) populasyonlarında bazı önemli morfolojik, fenolojik ve kalite kriterlerinin belirlenmesi
Determination of some significant morphologic, fenological and quality criterion in different origins of fenugreek (Trigonella foenum-garecum L.) populations
- Tez No: 259252
- Danışmanlar: PROF. DR. KUDRET KEVSEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, Samsun'un Çarşamba ilçesi şartlarında 2009 yılında yürütülmüştür. Çalışmada Fabacea familyasına ait olan ve ülkemizin değişik bölgelerinde kültürü yapılan 7 çemen (Trigonella foenum-graecum L.) populasyonunun bazı önemli morfolojik, fenolojik ve kalite kriterleri incelenmiştir.Trigonella foenum-graecum L.'de fenolojik gözlemlerden çıkış süresi 18-25 gün, ilk çiçeklenme süresi 36-38 gün, bitki boyu 22,7-36,0 cm, 1000 tane ağırlığı 13,5-17,8 gr, bitkide bakla sayısı 20,3-31,1 adet/bitki, baklada tane sayısı 9,4-11,6 adet/bakla, tane verimi 20,1-106,8 kg/da, ham protein oranı %25,4-30,8, ham kül oranı %3,1-7,9 ve müsilaj oranı %19,7-24,3 olarak bulunmuştur. Yapılan analizler sonucunda morfolojik özelliklerden bitki boyu bakımından populasyonlar arasında önemli bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out at Çarşamba conditions during 2009. The morphological, phenological and some quality characteristics of 7 fenugreek (Trigonella foenum-graecum L.) populations belonging to the Fabacea family and which are planted in different regions in our country were investigated.In Trigonella foenum-graecum L. the phenological characteristics were determined as follows: days to emergence 18-25 days, days to first flowering 36-38 days, plant height 22,7- 36 cm, 1000 seeds weight 13,5-17.8 gr. Pod number of plant 20,3-31,1 seed number of pod 9,4- 11.6 seed yield 20,1-106,8 crude protein range %25,4-30,8 crude ash range %3,1-7,9 and mucilage range is found as %19,7-24,3 . As a result of the analysis of morphological features important differences between populations in terms of plant height was not found.